Jak uchronić dziecko przed alkoholikiem?

Jak uchronić dziecko przed alkoholikiem?

Dziecko dorastające z nadużywającym rodzicem to powszechny problem w każdym kraju. Raport SAMHSA szacuje, że 8,7 miliona dzieci w wieku poniżej 17 lat żyje z rodzicami, którzy w ostatnim roku nadużywali substancji. Jest to fakt znaczący dla rozwoju jednostki i rodziny, a także dla kształtowania się społeczeństw. Przeanalizowano wpływ nadużywających ojców na rozwój dzieci.

Od poczęcia

Powszechnie wiadomo, że spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży może być szkodliwe dla płodu. Nie wiadomo, czy spożywanie alkoholu przez mężczyzn może mieć wpływ na rozwój poczętego przez nich dziecka. Okazuje się, że tak.

Badania wykazują, że u dzieci urodzonych przez mężczyzn, którzy nadużywali alkoholu, mogą wystąpić deficyty w rozwoju mózgu. Problem ten występuje najczęściej u chłopców. Choroba alkoholowa ojca może powodować zakłócenia w rozwoju płodu. Mają one negatywny wpływ na rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny. Sprawdź leczenie alkoholizmu.

Mężczyźni, którzy nadużywają alkoholu i dostrzegają ten problem, często twierdzą, że ich picie nie szkodzi nikomu poza nimi. Okazuje się, że nawet niemowlęta reagują negatywnie na alkoholizm rodziców, depresję i inne problemy.

Naukowcy z University at Buffalo’s Research Institute on Addictions (RIA) badali rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci, których ojcowie nadużywają alkoholu. Rozwój dzieci był monitorowany w wieku 12-18 i 24 miesięcy. Okazało się, że niemowlęta, które wychowywały się w rodzinach z nadużywającymi alkoholu ojcami, są bardziej uparte w wieku 12 miesięcy i trudniej przyswajają normy i wartości w wieku 18 miesięcy.

Wyniki te są poparte innymi badaniami, które pokazują, jak znaczący wpływ na rozwój dziecka ma nadużywanie alkoholu przez ojców. Chłopcy, których ojcowie piją nałogowo lub ryzykownie, mają problemy z rozwojem samokontroli. Może to być widoczne już w wieku przedszkolnym. Chodzi tu o trudności w kontrolowaniu impulsów, samokontroli, regulacji emocji oraz jasnego i świadomego wyrażania emocji. Tego dzieci uczą się w młodym wieku. Problemy z samoregulacją mogą prowadzić w przyszłości do problemów behawioralnych lub uzależnień.

Inne psychologiczne skutki nadużywania alkoholu przez rodziców to poczucie winy, niepokój, dezorientacja, gniew i depresja u dzieci.

Poczucie winy

Dzieci, których rodzice dużo piją, często obwiniają swoich rodziców. Wierzą, że ich ojciec nie piłby, gdyby byli inni niż oni. Chociaż jest to prawda, dzieciom trudno jest dostrzec prawdę.

Lęk

Dzieci, które żyją z pijanym ojcem, mogą martwić się o przyszłość i o to, co przyniesie kolejny dzień. Życie z kimś, kto nadużywa substancji, może powodować niepewność i nieprzewidywalność. Jeśli dochodzi do emocjonalnego lub fizycznego znęcania się, dzieci mogą odczuwać większy niepokój.

Zażenowanie

Nadmierne picie alkoholu przez rodziców może często stać się rodzinnym sekretem. Dzieci często wstydzą się nawyków alkoholowych swoich rodziców i czują, że nie mogą o tym rozmawiać z innymi. Wstydzą się swoich rodziców i starają się unikać ich w swoim życiu.

Złość

Złość może być mechanizmem obronnym dzieci, które żyją z ojcami dopuszczającymi się przemocy. Gniew i bunt są wygodniejsze niż radzenie sobie z lękiem i chaosem. Dzieci mogą czuć złość na swojego ojca lub na niepijącego rodzica, który nie zrobił więcej, aby je chronić.

Jedno z badań wykazało, że nadużywanie alkoholu przez ojców jest bezpośrednio związane z problemami z gniewem u dzieci.

Chaos

Dzieci potrzebują porządku i przewidywalności w życiu, aby dobrze się rozwijać. Dzieci, które żyją z osobami uzależnionymi nie są w stanie przewidzieć przyszłości, co może prowadzić do tego, że czują się w ciągłym zagrożeniu.

Depresja

Dzieci, których ojcowie nadużywają alkoholu, często czują się odizolowane i samotne, nawet jeśli mają rodzeństwo. Często uważają, że nikt nie rozumie i nie przejmuje się ich uczuciami. Depresja może być skutkiem smutku i niepokoju.

Badania pokazują, że dzieci alkoholików są bardziej narażone na rozwój zaburzeń lękowych i tej choroby. Są one również bardziej prawdopodobne, że mają niską samoocenę, fobie społeczne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i lęk separacyjny.

Budowanie bliskich związków może być trudne

Dzieci często wierzą, że wszyscy są tacy sami, ponieważ ojcowie nadużywający alkoholu mogą nie być godni zaufania. Wiele razy się zawiodły i teraz nie potrafią zaufać innym i sobie. Z tego powodu często niechętnie nawiązują relacje z innymi.

Jak nadużywanie alkoholu może wpływać na wychowanie

Nadużywanie alkoholu może mieć również wpływ na umiejętności rodzicielskie ojca. Badanie RIA wykazało, że ojcowie niemowląt, którzy piją alkohol, mają mniejszy kontakt ze swoimi dziećmi, wykazują mniejsze zaangażowanie, wykazują więcej negatywnych emocji i zgłaszają szybkie zmiany i reakcje w zachowaniu swoich dzieci. Nadużywanie alkoholu może również powodować, że ojcowie nie są w stanie zrozumieć i odpowiedzieć na potrzeby swoich dzieci, jak również nie są w stanie odczytać ich zachowania.

Alkoholizm nie jest jedynym problemem, z którym boryka się rodzina. Niejednokrotnie piciu towarzyszy depresja i współuzależnienie, co jeszcze bardziej obniża umiejętności wychowawcze obojga rodziców.

Previous 12 wskazówek dla klientów, którzy nie wiedzą, jak zachowywać się w salonie
Next Nowsza technologia druku cyfrowego wielkoformatowego

Może to Ci się spodoba

Policjant w drodze do pracy zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Funkcjonariusz ogniwa patrolowego, pełniący na co dzień służbę w Komisariacie Policji w Dobczycach, w drodze do pracy, uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. 32-latek za kółkiem samochodu stwarzał zagrożenie dla innych

Policjanci szkolą żołnierzy 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie

W okresie od kwietnia do października 2017 roku na wniosek Dowódcy 16 Batalionu Powietrznodesantowego za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyznaczeni instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie realizują blok

Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

Jaką sokowirówkę kupić? Dowiedz się wszystkiego o różnych typach sokowirówek, ich zaletach i wadach. Dowiedz się, jak działa wyciskarka i jaka wyciskarka pomoże Ci zrobić sok bez utraty cennych składników.

Szkolenie dotyczące Ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów

W środę 19 kwietnia 2017 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie  odbyło się szkolenie przygotowujące funkcjonariuszy Policji i służby Celno – Skarbowej do realizacji nowych zadań przewidzianych w przepisach ustawy

Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji. Wśród uczestników policjant z Krakowa

Przed kilkoma dniami w Komendzie Głównej Policji odbyła się ”Noc Muzeów”. Bramy KGP otwarte były dla zwiedzających od godziny 18:00 do północy. Ilość chętnych była tak duża, że już na

Warsztaty w IPN

W dniu 15 maja 2017 r. , w siedzibie IPN Biuro Edukacji Narodowej Centrum Edukacyjne Przystanek Historia w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 odbyły się warsztaty  do konkursu “Policjanci w służbie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź