Jak uzyskać dotacje unijne?

Jak uzyskać dotacje unijne?

Pisaliśmy wcześniej o systemie funduszy unijnych w Polsce i Unii Europejskiej. Omówiliśmy również zasady ubiegania się o dofinansowanie. W tym artykule skorzystamy z wiedzy zdobytej podczas lektury tych materiałów. Omówimy poszczególne etapy ubiegania się o fundusze unijne, a także wszystkie procedury, których należy przestrzegać w trakcie całego procesu. Zapraszamy do zapoznania się z nim!

Cały proces nie jest tak trudny, jak się wydaje. Wiele osób jest onieśmielonych ilością warunków i zasad, które trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Ważne jest, aby się nie zniechęcać. Postępuj zgodnie z opisanym poniżej harmonogramem.

Określ swoje potrzeby

Na tym etapie liczy się przede wszystkim pomysł. Największe szanse na sukces mają przedsięwzięcia, które wynikają z realnej potrzeby i wpisują się w działalność założyciela. Unikaj przewijania każdego programu w poszukiwaniu inspiracji. Zidentyfikuj swoje potrzeby. Pomoże Ci to podjąć właściwe decyzje i będzie bardziej produktywne.

Dowiedz się, czy Twój projekt kwalifikuje się do finansowania

Aby znaleźć odpowiednią dla siebie dotację, skorzystaj z wyszukiwarki na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka.

Najpierw odpowiedz na kilka pytań dotyczących rodzaju i lokalizacji podmiotu lub przedmiotu projektu. Następnie otrzymasz listę konkursów na projekty oraz dokumenty z nimi związane.

Pozwoli Ci to określić, czy projekt kwalifikuje się do dofinansowania. Poinformuje Cię również, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie i gdzie go złożyć.

Inną opcją jest odwiedzenie Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Tutaj możesz uzyskać bezpłatne porady na temat możliwości finansowania. Na stronie internetowej Funduszy Europejskich znajduje się pełna lista tych punktów.

Nie zapominaj, że dotacje nie są jedynym dostępnym instrumentem finansowym. Istnieją również pożyczki i kredyty.

Pomysł może być również realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego ze środków Unii Europejskiej.

Sprawdź również: Dotacje FenIKS na stronie https://dotacjefeniks.com/

Sprawdź harmonogram naborów wniosków

Nabory wniosków odbywają się zgodnie z ustalonym harmonogramem. Ogłoszenia harmonogramów na kolejne 12 miesięcy naborów wniosków dokonywane są pod koniec każdego roku. Harmonogram jest również wykorzystywany do planowania wsparcia dla projektów w formie kredytu lub pożyczki. Możliwe jest jednak, że nabór wniosków prowadzony jest w sposób ciągły.

Zaplanuj działania projektowe

Zaplanuj dokładnie działania w projekcie. Sporządź harmonogram i kosztorys. Zastanów się, w jaki sposób będziesz go promować. Odpowiedz na następujące pytania:

Co powinieneś zrobić, aby w trakcie realizacji projektu powstały produkty i usługi najwyższej jakości?

Co można zrobić, aby działania projektowe były bardziej efektywne kosztowo?

Wypełnij i złóż wniosek

Pozostało już tylko wypełnić wniosek. Powinieneś dokładnie przejrzeć całą dokumentację konkursową, aby upewnić się, że Twój projekt jest zgodny z założeniami projektu. Zwróć szczególną uwagę na instrukcję wypełniania wniosku (dostępną na każdym programie operacyjnym), a także na kartę oceny projektu. Dokumenty te są wykorzystywane przez komisję oceniającą projekty.

Możesz potrzebować pomocy, jeśli planujesz realizację dużych projektów inwestycyjnych. Wsparcie oferuje Inicjatywa JASPERS. Pamiętaj, że projekty generujące dochód muszą wykorzystywać właściwą metodologię do obliczania kosztów i korzyści.

Podpisz umowę o dofinansowanie

Podpisanie umowy formalizuje decyzję o przyznaniu dofinansowania w formie dotacji lub pożyczki w ramach funduszy unijnych. Pamiętaj, aby zachować wszystkie załączniki. Są to najczęściej:

  • Aktualny wpis do CEIDG/KRS
  • Zaświadczenie o braku zaległości w podatkach i składkach na ubezpieczenie społeczne
  • Zaświadczenie o niekaralności

Inne dokumenty, które są specyficzne dla projektu.

Przed podpisaniem umowy należy zaktualizować harmonogram projektu.

Postępuj zgodnie z wytycznymi, aby zrealizować projekt

Po podpisaniu umowy nadszedł czas na faktyczną realizację Twojego projektu. Fundusze unijne to pieniądze publiczne. Musisz przestrzegać określonych zasad i procedur. Instytucja, z którą podpisałeś umowę, będzie Twoim partnerem w realizacji i rozliczaniu projektu.

Okres trwałości rozpoczyna się z chwilą zamknięcia i rozliczenia projektu. Czas, w którym musisz utrzymać zakładane efekty projektu (np. określony poziom zatrudnienia. Od rodzaju podmiotu, który reprezentujesz, zależy długość okresu trwałości. Zazwyczaj wynosi on od 3 do 5 lat.

Previous Jak mogę przyspieszyć powrót do zdrowia po zerwaniu ścięgna?
Next Objawy uzależnienia od alkoholu oraz jego leczenie

Może to Ci się spodoba

12 wskazówek dla klientów, którzy nie wiedzą, jak zachowywać się w salonie

Czy muszę podtrzymywać rozmowę? Czy mogę rozmawiać przez telefon podczas strzyżenia? Czy muszę przynieść zdjęcie mojej wymarzonej fryzury? Według niektórych, każda kobieta lubi chodzić do fryzjera. To czas tylko dla

“Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu “Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

7 rzeczy do szkoły, które każde dziecko powinno mieć

Każdy rodzic w końcu będzie musiał posłać swoje dziecko do szkoły podstawowej. Jest to ważny okres w życiu dziecka. Aby ułatwić ten nowy etap w życiu zarówno rodzicom, jak i

Aleja Ossolińskich dla rowerzystów

Zmienia się organizacja ruchu na odnowionych alejach Ossolińskich. Po rewitalizacji traktów spacerowych malowane są wydzielone pasy dla rowerzystów. Prace wykonywane są w godzinach wieczornych i nocnych. W maju bieżącego roku

Kompostownik ogrodowy: jak założyć kompostownik w ogrodzie?

W trakcie prac w ogrodzie powstaje duża ilość odpadów organicznych: trawa, skrawki gałęzi, kora itp. Niektórzy wrzucają to wszystko do pobliskiego wąwozu lub spalają. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że wszystkie te

Nagrody Komendanta Głównego Policji dla wyróżniających się policjantów w Małopolsce

22 lutego br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Tomasz Miłkowski, wraz z Wojewodą Małopolskim panem Józefem Pilchem, wręczył przyznane przez Komendanta Głównego Policji, nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź