Czym jest trening cardio?

Czym jest trening cardio?

W ujęciu fizjologicznym cardio to każdy rodzaj aktywności fizycznej, który przyspiesza bicie serca i oddychanie. W języku greckim kardia oznacza „serce”. Podczas ćwiczeń kardio w organizmie następuje wymiana energii przy aktywnym udziale tlenu, który utlenia glukozę. Ten sposób uwalniania energii nazywany jest glikolizą tlenową, w przeciwieństwie do beztlenowego charakteru treningu siłowego.

Trening interwałowy jest uważany za jeden z najskuteczniejszych treningów cardio na odchudzanie, którego wpływ na metabolizm jest jak najbardziej zbliżony do treningu siłowego.

Korzyści płynące z cardio

Korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń kardio zostały udowodnione w licznych badaniach. Regularne ćwiczenia prowadzą do następujących rezultatów.

  • Zwiększa się wytrzymałość, która jest potrzebna w codziennym życiu, ale szczególnie ważna w cyklicznych sportach.
  • Wzmacnia serce. Jak każdy mięsień, potrzebuje regularnych ćwiczeń, aby być ujędrnionym. Efektem jest niższe tętno spoczynkowe, mocniejsze ściany naczyń krwionośnych, niższy poziom cholesterolu we krwi i unormowane ciśnienie krwi. Dzięki wzmocnieniu układu krążenia poprawia się zaopatrzenie w tlen innych tkanek i narządów.
  • Ćwiczenia cardio wzmacniają układ oddechowy i trenują głębsze oddychanie, co również przyczynia się do dotlenienia organizmu.
  • Ćwiczenia aerobowe zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy, ponieważ glukoza jest prawidłowo metabolizowana, a poziom cukru we krwi utrzymywany.
  • Poprawia się samopoczucie hormonalne i psycho-emocjonalne, sen staje się głębszy, a sytuacje stresowe są znacznie łatwiejsze do opanowania.

Przeciwskazania dla cardio

Korzyści płynące z tego typu ćwiczeń są niezaprzeczalne, ale istnieje szereg przeciwwskazań do aktywnego cardio.

  • Niedawny udar lub zawał serca oraz inne choroby układu krążenia. Ćwiczenia należy rozpocząć dopiero po konsultacji z kardiologiem.
  • Choroby przewlekłe, zwłaszcza związane z układem mięśniowo-szkieletowym, układem oddechowym i nadwagą, które mogą być nasilone przez ćwiczenia.

Intensywne ćwiczenia cardio są przeciwwskazane bezpośrednio przed ćwiczeniami budującymi masę ciała. Cardio wyczerpuje zapasy glikogenu i nie pozostawia energii na pełną pracę siłową. Również ćwiczenia aerobowe zmniejszają produkcję białka i hamują wzrost mięśni. W tym przypadku powinieneś połączyć różne rodzaje ćwiczeń kardio i siłowych w odstępie co najmniej 2,5-3 godzin.

Wybór obciążenia i monitorowanie tętna

Przed treningiem cardio powinieneś zdecydować, czy chcesz schudnąć, czy trenować serce. Najważniejszym wskaźnikiem dla każdego rodzaju ćwiczeń jest tętno (HR). Kiedy wykonujesz cardio, powinieneś utrzymać tętno na docelowym poziomie przez cały czas trwania ćwiczenia. Jest to ważne dla utrzymania zdrowego serca i osiągnięcia celu treningowego.

Dla różnych grup wiekowych określa się inne tętno:

  • Dolna granica = maksymalne tętno*0,6;
  • Górna granica = maksymalne tętno*0,8.

Maksymalne tętno wynosi 220 uderzeń na minutę minus wiek w latach dla mężczyzn i 226 minus wiek dla kobiet. Są to wartości średnie, które nie uwzględniają stanu zdrowia danej osoby. Profesjonalny trener najlepiej pomoże Ci obliczyć Twoje możliwości wysiłkowe.

Pojedyncza sesja, zwłaszcza treningu cardio dla początkujących, nie powinna być dłuższa niż godzina. Po 60 minutach intensywnej aktywności aerobowej organizm zaczyna spalać aminokwasy białkowe, które są podstawowym budulcem mięśni. W wyniku takich treningów mięśnie doświadczają „głodu” białkowego i stają się zwiotczałe.

Trzy sesje tygodniowo po 15-20 minut energicznych ćwiczeń (tętno około 80% maksymalnego) są wystarczające, aby utrzymać kondycję i trenować serce.

Cardio i utrata wagi

Osoba z nadwagą potrzebuje kilku treningów cardio o niskiej intensywności w tygodniu – 65% maksymalnego tętna. Pełen spalania tłuszczu trening cardio powinien trwać co najmniej 40 minut. Pierwsze 20 minut to magazynowanie glikogenu z wątroby, a po pół godzinie treningu rozpoczyna się długo oczekiwane spalanie tłuszczu. Jeśli bieżnia wydaje się nudną opcją, spróbuj różnych treningów w klubie fitness.

Jazda na rowerze pod okiem profesjonalnego trenera jednocześnie zwiększa wytrzymałość układu krążenia i aktywnie spala dodatkowe kalorie.

Aby pozbyć się tych dodatkowych kalorii nawet po zakończeniu treningu, spróbuj mieszanego treningu cardio. Elementy treningu siłowego przyspieszają metabolizm i tłuszcz jest spalany znacznie szybciej. Dodatkowo ćwiczenia beztlenowe powodują wzrost mięśni, co zmusza organizm do wydatkowania większej ilości energii w codziennym życiu. Jeśli podzielisz treningi siłowe i cardio na dni, to te drugie warto wykonywać 2-3 razy w tygodniu w umiarkowanym tempie przez 45-60 minut.

Jak poprawić wyniki treningu ?

Kiedy już zrozumiesz, czym jest trening cardio, musisz pamiętać, że dobre odżywianie jest kluczem do jego sukcesu. Deficyt kalorii jest ważny dla utraty wagi, dlatego w Twojej diecie powinno znaleźć się więcej warzyw i produktów białkowych, a węglowodany złożone i owoce tylko w pierwszej połowie dnia. Białko lub warzywa można spożywać po treningu. Należy również pić wodę w trakcie i po ćwiczeniach, zapobiega to odwodnieniu i przyspiesza procesy metaboliczne organizmu.

Zwiększaj stopniowo tempo treningu cardio. W celu określenia optymalnego poziomu ćwiczeń można zastosować „test słowny”: jeśli podczas ćwiczeń jesteś w stanie spokojnie rozmawiać, czas zwiększyć obciążenie. Sprawdź też swoje tętno: jeśli z czasem w tym samym trybie tętno się obniża, możesz zwiększyć obciążenie.

Previous Dlaczego elektrolity są takie ważne dla organizmu?
Next Pomoce logopedyczne i zalety korzystania z nich

Może to Ci się spodoba

Starcie Błachowicz – Rakić. Czy Polak zdobędzie okazję ponownej walki o pas?

Podczas UFC 267 Jan Błachowicz dość niespodziewanie przegrał walkę przeciwko Gloverowi Teixeirze tracąc tym samym pas mistrzowski UFC w wadze półciężkiej. Cieszyński Książe zapowiada jednak powrót na tron, a pierwszym

Aktywnie w Nowy Rok

Zarówno w kończącym się roku 2021, jak i rozpoczynającym się Nowym Roku 2022 nie zabraknie okazji do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Zapraszamy do skorzystania! Już dziś, 29 grudnia o godzinie 15.00 uruchomiony zostanie

Frekwencja na meczach Ekstraklasy rośnie o 10 proc. rocznie.

Spotkania polskiej Ekstraklasy przyciągają coraz więcej widzów – wynika z raportu „Piłkarska liga finansowa” Deloitte. Średnia frekwencja na meczu ligowym to 9 tys. kibiców. Większe zainteresowanie przekłada się na wyższe przychody

Regularne ćwiczenia w ciąży zmniejszają ryzyko cukrzycy ciążowej

Zdaniem ekspertów podczas ciąży nie trzeba rezygnować z gimnastyki, a jedynie ją skorygować i dopasować do danego trymestru. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, na przykład wzmacniającym mięśnie dna miednicy, znacznie poprawia się kondycja organizmu

Rowerowe podsumowanie wakacji

Rower cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jeździmy nim nie tylko rekreacyjnie, ale też do pracy i na zakupy. To zdrowsza i bardziej ekologiczna alternatywa dla poruszania się po mieście. Podczas tegorocznych

E-sport przyciąga coraz więcej graczy i widzów

Mistrzostwa w grach komputerowych ogląda blisko 256 mln osób na całym świecie. Rynek wart jest obecnie 0,5 mld dol., a w 2019 roku ma sięgnąć 1,1 mld dol. – wynika z szacunków Newzoo.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź