Jak działa rower elektryczny? Jak się na nim jeździ?

Jak działa rower elektryczny? Jak się na nim jeździ?

Zasada działania roweru elektrycznego jest prosta. To właśnie sprawia, że jest on tak popularny. Nie trzeba być inżynierem, aby zrozumieć jego działanie

Kiedy pedałujesz, silnik roweru elektrycznego włącza się automatycznie. W razie potrzeby sterownik również dodaje energii do roweru. Im mocniej pedałujesz, tym więcej mocy otrzymujesz. Możesz zatrzymać się naciskając dźwignię hamulca lub nie pedałując. Silnik automatycznie wyłączy się po zakończeniu jazdy. Jak widać, jest to proste i nieskomplikowane.

Jazda na rowerze elektrycznym nie różni się od jazdy na tradycyjnym rowerze jednokołowym. Różnica polega na tym, że energia elektryczna jest wykorzystywana do napędzania ludzkich mięśni. Ze względu na dodanie komponentów, e-bike jest nieco cięższy. Musisz być na to przygotowany, zanim wsiądziesz na siodełko. Odczuwalny jest inny styl jazdy na zakrętach, zjazdach i podjazdach.

Dlaczego warto kupić rower elektryczny? Plusy i minusy zakupu roweru elektrycznego

Jak każde inne rozwiązanie, rowery z silnikiem elektrycznym mają swoje plusy i minusy. Warto zapoznać się z nimi przed zakupem i mieć pełną świadomość tego, co się kupuje.

Plusy  rowerów elektrycznych

 • Użytkownik jest odciążony
 • Niskie koszty eksploatacji
 • Pozytywny wpływ na środowisko i brak spalin
 • Nowoczesne rozwiązania (podłączenie do smartfona i dostęp do statystyk przejazdu)
 • Idealne do codziennych dojazdów do pracy
 • Bez stania w korkach.

Minusy  rowerów elektrycznych

 • Cena
 • Większa waga (średnio 5-6 kg cięższy od tradycyjnego roweru)
 • Konieczne jest regularne ładowanie
 • Żywotność baterii jest ograniczona
 • Niskie temperatury mają mniejszy zasięg.

Rowery elektryczne rozwijają się tak szybko, że część z tych wad nie dotyczy już droższych modeli. Wszystko wskazuje na to, że rowery elektryczne staną się równie uniwersalne jak tradycyjne i z pełną mocą podbiją polskie ulice.

Czy rower elektryczny jest pojazdem mechanicznym?

Wbrew pozorom to pytanie jest ważne dla osób, które z pewnych względów mają zakaz prowadzenia pojazdów. Czy z tym zakazem można jeździć na rowerze elektronicznym? Wszystko zależy od orzeczenia sądu. Prawo wyraźnie mówi, że pojazd mechaniczny może być wprawiony w ruch tylko przez zamontowany do niego silnik. Rower z silnikiem elektrycznym  jest przykładem pojazdu, który posiada silnik pomocniczy. Rowery elektryczne są wyłączone z zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Odrębną kwestią jest orzeczenie zakazujące kierowcy jazdy rowerem. W takich przypadkach nawet rozwiązanie elektryczne jest niedozwolone.

Więcej na temat rowerów elektrycznych znajdziesz na stronie https://naelektryku.pl/

Gdzie można jeździć rowerem elektrycznym? Przepisy

Przepisy dotyczące rowerów elektrycznych jeszcze do niedawna nie były sprecyzowane. Sytuacja uległa zmianie i obecnie polskie prawo jasno określa zasady dotyczące rowerów elektrycznych. Rower elektryczny z silnikiem o mocy znamionowej 250 W i spadającej do zera po przekroczeniu 25 km/h jest w świetle polskiego prawa uznawany za rower. Można na nim jeździć zarówno po ścieżkach rowerowych, jak i drogach publicznych. E-rower nie może być używany na drogach publicznych, jeśli wspomaganie mocy jest niższe.

Czy istnieje możliwość zakupu roweru z przesuniętym ogranicznikiem prędkości?

Tak, istnieje możliwość zakupu roweru elektronicznego z silnikiem o mocy 500, 800 lub 1000 W. Należy jednak pamiętać, że taki pojazd w świetle prawa traktowany jest tak samo jak skuter lub motorower. W związku z tym musi być zarejestrowany i ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej.

Bezpieczeństwo na rowerze elektrycznym

Ze względu na charakter i prędkość jazdy należy zadbać o ochronę głowy. Głowa jest najbardziej narażona na urazy, tak samo jak w przypadku skutera elektrycznego czy zwykłego roweru. Dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniego kasku. Orzeszki ziemne są najlepszymi kaskami, ponieważ chronią kości potyliczne.

Jak długo wytrzymują rowery elektryczne?

Akumulator, który wybierzesz, określi, jak dużo mocy będziesz miał do dyspozycji. Jedno ładowanie zazwyczaj wystarcza na przejechanie 150 km. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę sposób, w jaki korzystasz z roweru elektrycznego, jak duże są jego koła i jak ciężki jesteś. Załóżmy, że przejedziesz 150 kilometrów i bateria padnie.

Jaki jest koszt roweru elektrycznego?

Dzisiejsze ceny są wciąż wyższe niż w przypadku rowerów tradycyjnych. Nie mówimy tu o wygórowanych stawkach. 4000 złotych polskich wydaje się być rozsądną ceną, biorąc pod uwagę funkcjonalność rowerów elektrycznych. Za 4000 złotych można dziś kupić przyzwoity rower elektryczny średniej klasy w tej cenie.

Previous Zaczarowane drzewo. Warsztaty genealogiczne dla dzieci
Next Profesjonalny gramofon - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Może to Ci się spodoba

Gratka dla fanów biegów z przeszkodami

W parku nad Brdą zakończyła się budowa toru dla miłośników biegów z przeszkodami. Otwarcie zaplanowano na sobotę, 21 maja br., połączone będzie z pierwszymi zawodami SLAVIC NINJA TRACK. Inwestycja została

Mamy komplet medali

Dziś, 10 sierpnia br. gościliśmy w Ratuszu medalistki Igrzysk Olimpijskich z Tokio – Igę Baumgart-Witan i Helenę Wiśniewską. Gratulacje i słowa uznania zawodniczkom, trenerom i działaczom złożył prezydent Rafał Bruski.

Starcie Błachowicz – Rakić. Czy Polak zdobędzie okazję ponownej walki o pas?

Podczas UFC 267 Jan Błachowicz dość niespodziewanie przegrał walkę przeciwko Gloverowi Teixeirze tracąc tym samym pas mistrzowski UFC w wadze półciężkiej. Cieszyński Książe zapowiada jednak powrót na tron, a pierwszym

Paraolimpiada w Tokio z udziałem bydgoszczan

Wczoraj, 24 sierpnia rozpoczęła się sportowa rywalizacja podczas XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Nasz kraj reprezentuje 90 zawodników i zawodniczek. O medale powalczą też bydgoszczanie Paulina Przywecka-Puziak, Tomasz Pauliński

Ferie na sportowo – baseny i lodowiska dla uczniów za darmo

Podczas ferii zimowych pływalnie zarządzane przez Bydgoskie Centrum Sportu oraz basen w Pałacu Młodzieży będą darmowe dla bydgoskich uczniów. Po okazaniu legitymacji szkolnej będzie można wejść bez biletu także na

E-sport przyciąga coraz więcej graczy i widzów

Mistrzostwa w grach komputerowych ogląda blisko 256 mln osób na całym świecie. Rynek wart jest obecnie 0,5 mld dol., a w 2019 roku ma sięgnąć 1,1 mld dol. – wynika z szacunków Newzoo.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź