Festiwal Prapremier 2021

Festiwal Prapremier 2021

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na tegoroczny Festiwal Prapremier, który odbędzie się w dniach 1 października – 4 grudnia. To będzie zupełnie inna odsłona festiwalu, który bydgoszczanie (i nie tylko) bardzo dobrze znają. Tym razem teatr otwiera się na wschód, a ideą przyświecającą wydarzeniom jest „odzyskiwanie”. Poznamy laureatów I edycji konkursu „Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy”. TPB doceni też młodych artystów, których już teraz zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „Szukamy Polskiego Szekspira”.

Festiwal Prapremier organizowany od 20 lat przez Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy wraca do korzeni i skupia się na nowych tekstach dramatycznych, które wyznaczają kierunki rozwoju współczesnego teatru. Centralną ideą i hasłem organizującym jubileuszową 20. edycję Festiwalu Prapremier będzie „odzyskiwanie”.

– Bardzo się cieszę, że festiwal jest tak otwarty, że będzie współpracował z różnymi instytucjami i szkołami. Cieszę się, że festiwal otwiera się na stronę wschodnią, że będzie część poświęcona Białorusi – to wsparcie dla artystów naszego sąsiada jest teraz szczególnie ważne. W tym roku jest bardzo bogaty program i liczę na to, że wszystkim się spodoba, a czas remontu czy kolejna fala wirusa nie popsuje planów teatru. Gratuluję tych wszystkich pomysłów i deklaruję dalsze wsparcie miasta. A mieszkańców już teraz gorąco zachęcam do odwiedzenia teatru – mówiła podczas wczorajszej (9.09) konferencji prasowej zastępczyni prezydenta Bydgoszczy  Iwona Waszkiewicz.

Wierząc, że Polska może stać się swoistym centrum współczesnego dramatu i teatru, Teatr Polski powołał międzynarodowa nagrodę – „AURORA – Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy”, przyznawaną za wybitny dramat współczesny.

Do konkursu zgłoszonych zostało 288 tekstów. Wśród nadesłanych znalazło się 146 dramatów w języku polskim, 120 w języku rosyjskim i 22 w języku angielskim. Autorzy nadesłanych tekstów pochodzą z Azerbejdżanu, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii i Ukrainy. Jury w składzie: Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Lubomira Piotrowska postanowiło wybrać 5 sztuk, które znajdą się w finale AURORY. W kolejności alfabetycznej są to:
• Lasza Bugadze – „Antimedea” (Gruzja)
• Michał Buszewicz – „Autobiografia na wszelki wypadek” (Polska)
• Tijana Grumić – „I have never seen the stars” (Serbia)
• Mikita Iljinczyk – „Dark room” (Białoruś)
• Lena Laguszonkowa – „Matka Gorkiego” (Ukraina)

W kolejnym etapie pięcioosobowa Kapituła wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ – Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50.000 zł. Dodatkowe nagrody dla finalistów przyzna Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które jest partnerem konkursu. Zwycięzców poznamy podczas jubileuszowej XX edycji Festiwalu Prapremier, który odbędzie się w dniach 1 października – 4 grudnia w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Gala wręczenia AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy odbędzie się 23 października w Pałacu w Ostromecku.

A co w programie tegorocznego Festiwalu Prapremier? Szkice teatralne, otwarte próby, premiery i pokaz przedpremierowy, a także wcześniej grane spektakle z Polski i z zagranicy, debaty i przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego.

Czekaja nas też dwie gale – gala finałowa AURORY. Nagrody dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy (23.10) oraz gala finałowa konkursu Szukamy Polskiego Szekspira (4.12), który Teatr Polski ogłasza wraz z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

Odbiorcami Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira” od jego pierwszej edycji w 1984 r. są młodzi twórcy (12 – 21 lat) próbujący swoich sił w dramaturgii i dramatopisarstwie. Głównym celem konkursu, zgodnie z misją twórców, prof. Haliny Machulskiej i prof. Macieja Wojtyszko, jest edukacja przez sztukę dzieci i młodzieży.

Konkursowe sztuki w XVIII edycji Konkursu mają mieć formę monodramu (utworu scenicznego na jednego wykonawcę), inspirowanego hasłem „Głos ludzki”. Teksty należy nadsyłać razem ze zgłoszeniami najpóźniej do 1 listopada 2021 r. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.teatrpolski.pl oraz www.assitej.pl w zakładkach dotyczących konkursu.

Dla biorących udział w konkursie zostaną przygotowane masterclassy z Julią Holewińską, Marią Wojtyszko i Davitem Gabunią, którzy opowiedzą o swoim warsztacie i metodach pisania. Nagrody obejmują cyfrową publikację zwycięskich utworów oraz prezentację w formie szkicu scenicznego na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Organizator przewiduje także nagrody rzeczowe.

Źródło: Urząd Miejski w Bydgoszczy

Previous Czy wzmacniacze cyfrowe różnią się od analogowych?
Next Pobiegli ku pamięci ofiar

Może to Ci się spodoba

Weekend w mieście pełen wydarzeń

To będzie weekend pełen kultury. W najbliższych dniach, w różnych zakątkach miasta, rozbrzmiewać będzie muzyka – poważna, dawna, blues, ale też mocniejsze brzmienia. W końcu ruszył festiwal Drums Fusion! Standardowo

Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstał hotel dla rodzin małych pacjentów

Na krakowskim Prokocimiu wybudowano pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Z nowoczesnego hotelu liczącego 20 pokoi będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice i opiekunowie pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Nowoczesny obiekt pozwoli zapewnić młodym

Straż Miejska ma 30 lat

Straż Miejska w Bydgoszczy świętuje 30-lecie istnienia. Podczas uroczystości wręczono awanse i nagrody prezydenta. Podziękowania dla strażników, za ich codzienną pracę na rzecz mieszkańców, złożył prezydent Rafał Bruski. – Jubileusz to

Djembe w Ostromecku

28 sierpnia na tarasach Pałacu Starego w Ostromecku znów zambrzmią bębny. Zapraszamy na autorskie warsztaty Piotra Schutty „Djembe na salonach”. Wstęp wolny, obowiązują zapisy. Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i

Jedyna taka noc w roku

Za nami Europejska Noc Muzeów. Kilkadziesiąt instytucji otworzyło swoje drzwi dla bydgoszczan i mieszkańców okolicznych gmin. Tłumy i niekiedy kolejki do zwiedzania wystaw, świadczą, że to była wyjątkowo udana noc!

Pobiegli ku pamięci ofiar

W niedzielę 12 września odbył się kolejny bieg ku pamięci pomordowanych w 1939 roku mieszkańców Szwederowa. Wcześniej upamiętniono ofiary podczas mszy świętej i uroczystości. W niedzielę 12 września biegacze mieli

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź