Czy wzmacniacze cyfrowe różnią się od analogowych?

Czy wzmacniacze cyfrowe różnią się od analogowych?

To zagadnienie jest na pierwszej linii frontu dla wielu zapalonych audiofilów. Nie należy go traktować jako strefy konfliktu. Czy są jakieś różnice w brzmieniu analogowej, klasycznej amplifikacji i jej współczesnych, cyfrowych wcieleń, które określa się mianem „cyfrowych?”. Jakie to są różnice? Odpowiedzmy sobie na te pytania.

Każde rozwiązanie techniczne ma swoją premierę. Potem przechodzi okres „choroby wieku dziecięcego”. Wzmacniacze nie były tu wyjątkiem. Pierwsze serie wzmacniaczy, nawet prototypy, nie zdobyły sympatii melomanów. Nic więc dziwnego, że technologia wymaga dłuższego czasu wdrożenia i musi być realizowana w zamierzonych warunkach. dedykowanych pomieszczeniach odsłuchowych, a nie tylko laboratorium. Niektóre konstrukcje czy rozwiązania techniczne mogą nie zyskać najlepszych recenzji czy ocen. Tak było również w przypadku tradycyjnych wzmacniaczy tranzystorowych.

Wzmacniacze impulsowe zyskują na popularności

Podobnie było z konstrukcjami impulsowymi. Czas jednak działał na ich korzyść. Nie tylko dogoniły swoich poprzedników, ale osiągnęły poziom, który jest możliwy tylko dla bardzo wyrafinowanych i kosztownych konkurentów. Na tym się nie skończyło. Zacięta rywalizacja pomiędzy innowacyjnym a konserwatywnym podejściem zaowocowała tym, że na rynku pojawiły się bardzo dobre urządzenia. Dodatkowo, cena tych urządzeń nigdy nie była niższa w stosunku do ich jakości i wykonania. Który z nich więc wybrać? Możesz wybrać albo klasykę, albo najnowsze technologie. Aby odpowiedzieć na to pytanie opiszmy pokrótce różne rodzaje i zastosowania wzmacniaczy.

Dowiedz się jak wybrać najlepszy system kina domowego.

Wzmacniacze analogowe i ich poszczególne klasy

Większość konstrukcji półprzewodnikowych z przeszłości pracuje w klasie AB lub, rzadziej, w czystej klasie A. Co to jest ta „klasa?”. Termin ten odnosi się do działania elementów aktywnych wzmacniacza, np. tranzystorów mocy. Klasę pracy wzmacniacza można określić na podstawie wielkości sinusoidy, którą przewodzi element aktywny.

Wzmacniacz klasy A

We wzmacniaczu klasy A (np. Każdy element przewodzi wzdłuż toru sygnałowego. Modele klasy A wyróżniają się niskimi zniekształceniami harmonicznymi. Jednak sprawność tych wzmacniaczy rzadko przekracza 25 procent. Pozostała część energii zamieniana jest na ciepło.

Konstrukcje klasy AB

Układy klasy AB działają w inny sposób. Przez elementy aktywne (np. tranzystory) płynie niewielki prąd, gdy nie ma wysterowania. tranzystorów), dzięki czemu taki wzmacniacz zachowuje się w klasie A dla sygnałów o małej amplitudzie. Urządzenie będzie pracowało w klasie B tylko wtedy, gdy przekroczy pewną wartość, którą wyznacza prąd spoczynkowy (przy pełnym rozkazie). Najwyższa możliwa sprawność. Modele klasy AB charakteryzują się niskim poziomem zniekształceń harmonicznych i wysoką sprawnością energetyczną (w przedziale od 50 do 70 procent).

„D” jak digital?

Konstruktorzy chcieli stworzyć „wydajny” wzmacniacz, który byłby jednocześnie zimny i wydajny. Doprowadziło to do wynalezienia wzmacniaczy przełączanych (lub impulsowych). Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Tranzystory klasy D są cyklicznie włączane/wyłączane. Są one w maksymalnym nasyceniu, gdy cała moc DC jest dostępna dla obciążenia. Gdy są w stanie zatkania (całkowitego wyłączenia), nie jest dostarczana żadna moc. W obu przypadkach w tranzystorach występują pomijalne straty mocy. Są one zamieniane na ciepło (bardzo wysoka sprawność). Ważne jest, aby częstotliwość przełączania nie przekraczała najwyższej częstotliwości w przetwarzanym sygnale audio.

Co jest lepsze, wzmacniacze analogowe czy cyfrowe?

Należy pamiętać, że urządzeniu wzmacniającemu sygnał audio często towarzyszą inne elementy, np. zestawy głośnikowe, które wytwarzają określony dźwięk. Należy również wziąć pod uwagę wpływ pomieszczenia, w którym się znajdujemy oraz okablowania zastosowanego w naszym systemie audio. Kolejnym ważnym aspektem są oczekiwania i gust słuchacza. Suma tych czynników może zmylić nawet najbardziej zorientowaną w temacie osobę. Dlatego też pochopne osądy mogą być w wielu przypadkach nieuzasadnione. Dokonując wyboru pomiędzy amplifikacją cyfrową a analogową nie należy traktować wzmacniacza jako „samotnej wyspy”, a raczej jako przedstawiciela z grupy zwierząt. Przy wyborze wzmacniacza należy kierować się osobistymi preferencjami. Dotyczy to zarówno jego konstrukcji i klasy, jak i funkcjonalności oraz jakości dźwięku.

Dostępnych jest wiele opcji, a rynek wciąż zaskakuje nas postępem technologicznym. Próbujesz znaleźć odpowiedni wzmacniacz stereo dla siebie, ale nie wiesz, czy powinieneś wybrać klasę A, klasę AB, czy może typ D.

Previous Rajd rowerowy Bydgoszcz-Nakło
Next Festiwal Prapremier 2021

Może to Ci się spodoba

10 najczęstszych błędów popełnianych przez Polaków podczas urządzania mieszkań i domów

1. Niezdrowe aspiracje Tak, zaczynamy od czegoś, co jest pośrednio związane z aranżacją, ale co znacząco wpływa na wygląd i funkcjonalność naszych domów. Co to oznacza? Chodzi o nasze ambicje,

„Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu „Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

Uroczyste obchody Święta Policji w Małopolsce

Dzisiaj na Placu przed Oświęcimskim Centrum Kultury odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji z udziałem Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Heleny Michalak. Uroczystość objął honorowym patronatem Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Ważnym punktem

Doceniamy artystów

Przyznano stypendia osobom zajmującym się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Ponad 20 osób otrzymało wsparcie finansowe w wysokości od ponad 2 do 6 tys. zł. Zgodnie z zapisem uchwały nr

Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta

Z okazji Dnia Kobiet Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zaprosił wyróżniające się funkcjonariuszki służb mundurowych. Jedną z nich była przedstawicielka małopolskiej Policji starszy sierżant Patrycja Pszczelińska. 8 marca

Dni Bezpiecznego Internetu

W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu (Tygodnia Bezpiecznego Internetu) w 2017 roku obchodzonego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z dyrekcją oraz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź