Leczenie kanałowe – fakty i mity
Mimo całego postępu w endodoncji, nowoczesnych urządzeń powiększających, zaawansowanych technik diagnostycznych, narzędzi i preparatów nowej generacji, leczenie kanałowe nadal budzi wiele pytań i obaw wśród pacjentów. Istnieje wiele mitów i przekłamań na temat tego zabiegu. Może to wynikać z faktu, że pacjenci często mylą dewitalizację z ekstyrpacją. Pojawia się wiele pytań dotyczących zasadności i możliwości wystąpienia powikłań.
Mit 1. Leczenie może być drogie, a wyniki niepewne. Lepszym rozwiązaniem jest ekstrakcja chorego zęba.
Fałsz: Nawet nowoczesne protezy i implanty nie są w stanie zastąpić Twoich naturalnych zębów. Odpowiedź na pytanie: „Czy warto ratować uszkodzony ząb?” jest oczywista. Leczenie kanałowe jest warte ryzyka, jeśli zasugeruje je Twój dentysta. Dobrze leczony ząb leczony kanałowo może przetrwać wiele lat. Nawet jeśli korona z czasem osłabnie lub zostanie uszkodzona w wyniku urazu, może nadal służyć jako „naturalny implant”. Istnieje możliwość odbudowy zęba za pomocą korony, wkładu koronowo-korzeniowego, korony protetycznej.
Mit 2. Leczenie kanałowe może być bardzo bolesne, ponieważ w stanie zapalnym zęba nie można odpowiednio znieczulić.
Fałsz: Nowoczesna stomatologia ma wiele możliwości, aby uczynić zabieg bezbolesnym. Dentysta może zastosować różne silne środki znieczulające, aby zapewnić ulgę w bólu. Istnieje wiele opcji znieczulenia, które można zastosować, aby zabieg był bezbolesny. Znieczulenie śródkostne polega na tym, że lekarz wstrzykuje roztwór znieczulający bezpośrednio do jamy zęba. Płyn rozpuszcza się w kości gąbczastej i powoduje znieczulenie pęczków naczyniowych korzeni zębów. Leczenie kanałowe może być wykonane w znieczuleniu w przypadku osób cierpiących na dentofobię.
Mit 3. Nie da się wyleczyć kanałowo zęba bez podania antybiotyku
Fałsz: Ochrona antybiotykowa nie jest standardowym postępowaniem przy wszystkich zabiegach. Jeśli infekcja jest poważna i obejmuje zainfekowaną tkankę okołowierzchołkową, lekarz może zalecić również leczenie antybiotykami.
Mit 4. Lekarz, który każe pacjentowi wykonywać wiele zdjęć rentgenowskich (np. przed i po zabiegu) robi to tylko po to, aby zarobić więcej pieniędzy.
Absolutna nieprawda: Leczenie kanałowe nie jest możliwe bez analizy zdjęcia radiologicznego przez lekarza stomatologa. Radiogram stomatologiczny pozwala na uwidocznienie anatomii zęba i pomaga ocenić stopień zaawansowania choroby. Radiogram może być wykorzystany do określenia:
- Rozległość i głębokość wypełnienia.
- Przebieg i liczbę kanałów
- Obecność zmian zapalnych w obrębie tkanek okołowierzchołkowych.
- Istnienie kanałów dodatkowych
- Prawidłowość lub niedokładność wypełnienia kanałów (brak szczelności, widoczne puste przestrzenie w obrębie jamy zęba).
- Nietypowa budowa anatomiczna zębów.
Czasami leczenie kanałowe powinno być poprzedzone dodatkowymi badaniami, takimi jak badanie pantomograficzne lub CBCT. Zdjęcie wykonane po zakończonym zabiegu pozwala na weryfikację poprawności leczenia.
Mit 5. Jeśli pacjent odczuwa ból po leczeniu, to prawdopodobnie lekarz nie wykonał zabiegu prawidłowo.
Fałsz: Leczenie kanałowe nie zawsze kończy się sukcesem. Zdarza się, że mimo wszelkich starań stomatologa, zęba nie udaje się uratować. Warto wiedzieć, że powikłania są bardziej prawdopodobne, jeśli kanały korzeniowe mają skomplikowaną budowę (np. są zakrzywione, mają nietypowy przebieg lub są niedrożne). Czasami infekcja rozprzestrzenia się z korzenia na sąsiednie zęby.
Może to Ci się spodoba
Ile trwa leczenie w ośrodku uzależnień?
Alkoholizm został oficjalnie uznany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Choroba alkoholowa jest bardzo poważnym zjawiskiem, który dotyka dużej części społeczeństwa, bez względu na wiek, płeć czy
Spotkanie robocze dotyczące przygotowań Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO
Dzisiaj (27.03.br.) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli służb zaangażowanych w przygotowanie Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. 41 Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbędzie się
Układ trawienny w organizmie człowieka
Układ pokarmowy człowieka składa się z przewodu pokarmowego i kilku narządów pomocniczych, które pomagają w trawieniu pokarmu. Narządy te pomagają rozłożyć jedzenie na mniejsze składniki, które organizm może następnie wykorzystać.
Jak mogę przyspieszyć powrót do zdrowia po zerwaniu ścięgna?
Zerwanie ścięgna jest najczęściej spotykane u zawodowych sportowców. Jednakże, uraz ten może być druzgocący dla każdego. Może przytrafić się każdemu, więc bądź świadomy, że zerwanie ścięgna jest bardzo powszechne. Naderwane
Mija rok od Światowych Dni Młodzieży
W lipcu ubiegłego roku w Polsce odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, w których udział wzięło 2,5 mln pielgrzymów ze 187 krajów. W uroczystościach uczestniczył Papież Franciszek, przedstawiciele Episkopatu Polski
Aleja Ossolińskich dla rowerzystów
Zmienia się organizacja ruchu na odnowionych alejach Ossolińskich. Po rewitalizacji traktów spacerowych malowane są wydzielone pasy dla rowerzystów. Prace wykonywane są w godzinach wieczornych i nocnych. W maju bieżącego roku
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!