Leczenie kanałowe – fakty i mity
Mimo całego postępu w endodoncji, nowoczesnych urządzeń powiększających, zaawansowanych technik diagnostycznych, narzędzi i preparatów nowej generacji, leczenie kanałowe nadal budzi wiele pytań i obaw wśród pacjentów. Istnieje wiele mitów i przekłamań na temat tego zabiegu. Może to wynikać z faktu, że pacjenci często mylą dewitalizację z ekstyrpacją. Pojawia się wiele pytań dotyczących zasadności i możliwości wystąpienia powikłań.
Mit 1. Leczenie może być drogie, a wyniki niepewne. Lepszym rozwiązaniem jest ekstrakcja chorego zęba.
Fałsz: Nawet nowoczesne protezy i implanty nie są w stanie zastąpić Twoich naturalnych zębów. Odpowiedź na pytanie: „Czy warto ratować uszkodzony ząb?” jest oczywista. Leczenie kanałowe jest warte ryzyka, jeśli zasugeruje je Twój dentysta. Dobrze leczony ząb leczony kanałowo może przetrwać wiele lat. Nawet jeśli korona z czasem osłabnie lub zostanie uszkodzona w wyniku urazu, może nadal służyć jako „naturalny implant”. Istnieje możliwość odbudowy zęba za pomocą korony, wkładu koronowo-korzeniowego, korony protetycznej.
Mit 2. Leczenie kanałowe może być bardzo bolesne, ponieważ w stanie zapalnym zęba nie można odpowiednio znieczulić.
Fałsz: Nowoczesna stomatologia ma wiele możliwości, aby uczynić zabieg bezbolesnym. Dentysta może zastosować różne silne środki znieczulające, aby zapewnić ulgę w bólu. Istnieje wiele opcji znieczulenia, które można zastosować, aby zabieg był bezbolesny. Znieczulenie śródkostne polega na tym, że lekarz wstrzykuje roztwór znieczulający bezpośrednio do jamy zęba. Płyn rozpuszcza się w kości gąbczastej i powoduje znieczulenie pęczków naczyniowych korzeni zębów. Leczenie kanałowe może być wykonane w znieczuleniu w przypadku osób cierpiących na dentofobię.
Mit 3. Nie da się wyleczyć kanałowo zęba bez podania antybiotyku
Fałsz: Ochrona antybiotykowa nie jest standardowym postępowaniem przy wszystkich zabiegach. Jeśli infekcja jest poważna i obejmuje zainfekowaną tkankę okołowierzchołkową, lekarz może zalecić również leczenie antybiotykami.
Mit 4. Lekarz, który każe pacjentowi wykonywać wiele zdjęć rentgenowskich (np. przed i po zabiegu) robi to tylko po to, aby zarobić więcej pieniędzy.
Absolutna nieprawda: Leczenie kanałowe nie jest możliwe bez analizy zdjęcia radiologicznego przez lekarza stomatologa. Radiogram stomatologiczny pozwala na uwidocznienie anatomii zęba i pomaga ocenić stopień zaawansowania choroby. Radiogram może być wykorzystany do określenia:
- Rozległość i głębokość wypełnienia.
- Przebieg i liczbę kanałów
- Obecność zmian zapalnych w obrębie tkanek okołowierzchołkowych.
- Istnienie kanałów dodatkowych
- Prawidłowość lub niedokładność wypełnienia kanałów (brak szczelności, widoczne puste przestrzenie w obrębie jamy zęba).
- Nietypowa budowa anatomiczna zębów.
Czasami leczenie kanałowe powinno być poprzedzone dodatkowymi badaniami, takimi jak badanie pantomograficzne lub CBCT. Zdjęcie wykonane po zakończonym zabiegu pozwala na weryfikację poprawności leczenia.
Mit 5. Jeśli pacjent odczuwa ból po leczeniu, to prawdopodobnie lekarz nie wykonał zabiegu prawidłowo.
Fałsz: Leczenie kanałowe nie zawsze kończy się sukcesem. Zdarza się, że mimo wszelkich starań stomatologa, zęba nie udaje się uratować. Warto wiedzieć, że powikłania są bardziej prawdopodobne, jeśli kanały korzeniowe mają skomplikowaną budowę (np. są zakrzywione, mają nietypowy przebieg lub są niedrożne). Czasami infekcja rozprzestrzenia się z korzenia na sąsiednie zęby.
Może to Ci się spodoba
3 proste kroki do zarabiania, łatwiejsze niż zamawianie Ubera
Nawet 80% polskiego społeczeństwa ma obawy, że w obliczu stale rosnącej inflacji, ich podstawowe wynagrodzenie nie wystarczy do życia na oczekiwanym poziomie. A co gdyby w 3 prostych krokach, bez
W Krakowie rusza budowa prawie 1400 tanich mieszkań
Kraków jest jednym z dwóch miast w Polsce, obok Warszawy, w których przybywa i będzie przybywać mieszkańców, a wielu z nich to absolwenci licznych krakowskich uczelni. Problemem dla młodych ludzi jest jednak brak własnego mieszkania. Uwzględniając zarobki
Jak urządzić czarną łazienkę?
Jeśli chodzi o dekorowanie czarnej łazienki, istnieje kilka wskazówek i sztuczek, których możesz użyć. Głównym z nich jest upewnienie się, że ściany i podłoga mają różne odcienie czerni, aby uniknąć
Trwa 74 TOUR DE POLOGNE w Małopolsce
Za nami dwa z pięciu etapów 74 Tour de Pologne – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce, którego trasy przebiegają przez Małopolskę. Nad bezpieczeństwem wyścigu czuwa ponad 600 policjantów, do zadań
Monitorowanie drogowego przewozu towarów
14 kwietnia 2017 roku w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, odbyło się drugie robocze spotkanie przedstawicieli Izby Administracji Skarbowej w Krakowie oraz Wydziału Ruchu Drogowego KWP w
Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta
Z okazji Dnia Kobiet Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zaprosił wyróżniające się funkcjonariuszki służb mundurowych. Jedną z nich była przedstawicielka małopolskiej Policji starszy sierżant Patrycja Pszczelińska. 8 marca
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!