Leczenie kanałowe – fakty i mity

Leczenie kanałowe – fakty i mity

Mimo całego postępu w endodoncji, nowoczesnych urządzeń powiększających, zaawansowanych technik diagnostycznych, narzędzi i preparatów nowej generacji, leczenie kanałowe nadal budzi wiele pytań i obaw wśród pacjentów. Istnieje wiele mitów i przekłamań na temat tego zabiegu. Może to wynikać z faktu, że pacjenci często mylą dewitalizację z ekstyrpacją. Pojawia się wiele pytań dotyczących zasadności i możliwości wystąpienia powikłań.

Mit 1. Leczenie może być drogie, a wyniki niepewne. Lepszym rozwiązaniem jest ekstrakcja chorego zęba.

Fałsz: Nawet nowoczesne protezy i implanty nie są w stanie zastąpić Twoich naturalnych zębów. Odpowiedź na pytanie: “Czy warto ratować uszkodzony ząb?” jest oczywista. Leczenie kanałowe jest warte ryzyka, jeśli zasugeruje je Twój dentysta. Dobrze leczony ząb leczony kanałowo może przetrwać wiele lat. Nawet jeśli korona z czasem osłabnie lub zostanie uszkodzona w wyniku urazu, może nadal służyć jako “naturalny implant”. Istnieje możliwość odbudowy zęba za pomocą korony, wkładu koronowo-korzeniowego, korony protetycznej.

Mit 2. Leczenie kanałowe może być bardzo bolesne, ponieważ w stanie zapalnym zęba nie można odpowiednio znieczulić.

Fałsz: Nowoczesna stomatologia ma wiele możliwości, aby uczynić zabieg bezbolesnym. Dentysta może zastosować różne silne środki znieczulające, aby zapewnić ulgę w bólu. Istnieje wiele opcji znieczulenia, które można zastosować, aby zabieg był bezbolesny. Znieczulenie śródkostne polega na tym, że lekarz wstrzykuje roztwór znieczulający bezpośrednio do jamy zęba. Płyn rozpuszcza się w kości gąbczastej i powoduje znieczulenie pęczków naczyniowych korzeni zębów. Leczenie kanałowe może być wykonane w znieczuleniu w przypadku osób cierpiących na dentofobię.

Mit 3. Nie da się wyleczyć kanałowo zęba bez podania antybiotyku

Fałsz: Ochrona antybiotykowa nie jest standardowym postępowaniem przy wszystkich zabiegach. Jeśli infekcja jest poważna i obejmuje zainfekowaną tkankę okołowierzchołkową, lekarz może zalecić również leczenie antybiotykami.

Mit 4. Lekarz, który każe pacjentowi wykonywać wiele zdjęć rentgenowskich (np. przed i po zabiegu) robi to tylko po to, aby zarobić więcej pieniędzy.

Absolutna nieprawda: Leczenie kanałowe nie jest możliwe bez analizy zdjęcia radiologicznego przez lekarza stomatologa. Radiogram stomatologiczny pozwala na uwidocznienie anatomii zęba i pomaga ocenić stopień zaawansowania choroby. Radiogram może być wykorzystany do określenia:

  • Rozległość i głębokość wypełnienia.
  • Przebieg i liczbę kanałów
  • Obecność zmian zapalnych w obrębie tkanek okołowierzchołkowych.
  • Istnienie kanałów dodatkowych
  • Prawidłowość lub niedokładność wypełnienia kanałów (brak szczelności, widoczne puste przestrzenie w obrębie jamy zęba).
  • Nietypowa budowa anatomiczna zębów.

Czasami leczenie kanałowe powinno być poprzedzone dodatkowymi badaniami, takimi jak badanie pantomograficzne lub CBCT. Zdjęcie wykonane po zakończonym zabiegu pozwala na weryfikację poprawności leczenia.

Mit 5. Jeśli pacjent odczuwa ból po leczeniu, to prawdopodobnie lekarz nie wykonał zabiegu prawidłowo.

Fałsz: Leczenie kanałowe nie zawsze kończy się sukcesem. Zdarza się, że mimo wszelkich starań stomatologa, zęba nie udaje się uratować. Warto wiedzieć, że powikłania są bardziej prawdopodobne, jeśli kanały korzeniowe mają skomplikowaną budowę (np. są zakrzywione, mają nietypowy przebieg lub są niedrożne). Czasami infekcja rozprzestrzenia się z korzenia na sąsiednie zęby.

Previous Piece na pelety. Czy jest to dobra opcja?
Next Pielęgnacja i charakterystyka skóry wrażliwej

Może to Ci się spodoba

Benefit w postaci owoców dla pracowników – poznaj jego zalety!

Istnieje wiele sposobów na zmotywowanie lub wynagrodzenie pracowników. Do niedawna najpopularniejszą metodą była premia lub podwyżka, jednak obecnie pracodawcy szukają nieraz bardziej kreatywnych i nieoczywistych sposobów. Jednym z nich może

World of Warcraft Classic: Moonwell

Studnia księżycowa (pisana również jako studnia księżycowa) to źródło magicznej wody stworzone przez nocne elfy w celu utrzymania i przywrócenia ich magicznych mocy. Są to kamienne baseny wypełnione srebrzystą, świecącą

Budujemy parking i wspólnie przesadzamy drzewa

W związku z rozpoczęciem budowy kolejnego parkingu P+R w Nowym Fordonie zasadzimy ponad 300 nowych drzew. W pierwszej kolejności przesadzimy wspólnie z mieszkańcami mniejsze egzemplarze kolidujące z inwestycją. Zależy nam

Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie

W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Wczoraj przypadała  226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często

Czy wzmacniacze cyfrowe różnią się od analogowych?

To zagadnienie jest na pierwszej linii frontu dla wielu zapalonych audiofilów. Nie należy go traktować jako strefy konfliktu. Czy są jakieś różnice w brzmieniu analogowej, klasycznej amplifikacji i jej współczesnych,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź