Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

Jaką sokowirówkę kupić? Dowiedz się wszystkiego o różnych typach sokowirówek, ich zaletach i wadach. Dowiedz się, jak działa wyciskarka i jaka wyciskarka pomoże Ci zrobić sok bez utraty cennych składników.

Chociaż wszystkie wyciskarki mogą wyciskać sok z owoców i warzyw, nie wszystkie są w stanie wycisnąć sok z małych owoców, takich jak jagody, truskawki lub warzyw liściastych, np. pokrzywa, mięta, lub zbóż. Nie wszystkie są w stanie wydobyć najważniejsze składniki odżywcze i witaminy, nie tracąc przy tym żadnych. Powinniśmy wybierać wyciskarki jedno- i dwuślimakowe, jeśli zależy nam na wyciskaniu zdrowych i wartościowych soków. Zamiast używać wyciskarek, wyciskarki wykorzystują do wyciskania noże. Powoduje to rozgrzanie owoców i warzyw do bardzo wysokiej temperatury (w wyniku cięcia), a także neutralizację witamin i minerałów. Warto zainwestować w wyciskarkę wolnoobrotową.

Wyciskarki: Zalety i wady

Wyciskarki do soków pozwalają nam na picie soków ze świeżych owoców, które posiadają wszystkie wartości odżywcze. Miąższ jest zawarty w otrzymanych przez nas sokach. Wyciskarki mają tę zaletę, że nie napowietrzają soku. Zapobiega to jego utlenianiu i pozwala nam na spożycie go zaraz po wyciśnięciu. Wyciskarki nie nagrzewają warzyw i owoców podczas wyciskania. Nawet z najtrudniejszych do wyciśnięcia owoców czy ziół, wyciskarki są w stanie wydobyć sok. Ponadto wyciskarki umożliwiają homogenizację owoców, czyli produkcję musu. Zaletą tych urządzeń jest łatwość czyszczenia – wystarczy umyć pojemnik na pulpę.

Wyciskarki mają kilka wad. Są to urządzenia wolnoobrotowe, więc pracują wolniej, ale nie tracą witamin i minerałów.

Rodzaje wyciskarek

Istnieją dwa rodzaje wyciskarek: elektryczne i ręczne. Te ręczne są kompaktowe, lekkie i łatwe w obsłudze. Służą do wyciskania soków z niewielkich ilości surowca, głównie warzyw liściastych i ziół. Osoby, które często podróżują docenią wyciskarki ręczne.

Wyciskarki elektryczne można podzielić na wersje jedno- lub dwuślimakowe. Ślimak może być umieszczony poziomo lub pionowo. Osobną kategorię stanowią wyciskarki do cytrusów.

Sprawdź: Ranking wyciskarek w 2021 roku

Wyciskarki jednoślimakowe

Istnieją dwa rodzaje urządzeń jednoślimakowych: z ostrzami i bez ostrzy. Wyciskarki, które posiadają ostrza pracują szybciej. Wadą tych urządzeń jest to, że usuwają z soku niektóre składniki odżywcze. Mimo, że wyciskarki bez ostrzy pracują wolniej, to sok, który z nich powstaje ma dużo składników odżywczych.

Wyciskarki z poziomo ułożonymi ślimakami

Wyciskarki te charakteryzują się wysoką skutecznością wyciskania owoców i szybkim czyszczeniem. Mają też mniejsze sitka, które są inaczej zaprojektowane (mniejsza powierzchnia). Możliwe jest również dodanie adapterów do wyciskarek poziomych (np. Do produkcji lodów. Wyciskarki te należą do wyższej kategorii produktów.

Wyciskarki do soków dwuślimakowe

Wyciskarki dwuślimakowe wyposażone są w dwa wałki. Są one najbardziej wydajne i skuteczne. Urządzenia te produkują pełnowartościowe soki, które zachowują wszystkie składniki odżywcze, witaminy i enzymy. Wadą tych urządzeń jest spowolnienie procesu przygotowywania soków.

Wyciskarka do cytrusów

Ważne jest, aby przy zakupie wyciskarki do cytrusów zwrócić uwagę na wielkość i pojemność pojemnika na sok. Może się ona wahać od 0,2 do 1 L. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są wyciskarki do cytrusów. Przezroczysty dzbanek, do którego wlewa się sok musi być przejrzysty. Większość wyciskarek wykonana jest z plastiku. Można znaleźć trwalsze modele wykonane z plastiku z elementami stalowymi.

Niektóre wyciskarki mogą być wyposażone w możliwość wymiany wałków. Konkretny typ lub rodzaj wałków dobiera się do wyciskania soku z konkretnego rodzaju owoców.

Moc wyciskarki

Moc wyciskarek może wynosić od 100 do 450 W. Ważne jest, aby przed wyborem mocy określić przeznaczenie wyciskarki. Wyciskarka do wyciskania soku z miękkich owoców będzie dobrze pracować z sokowirówką o mocy 100-150 W.

Do warzyw takich jak marchew, seler i buraki potrzebne będzie urządzenie o wyższej mocy. Powinno mieć ono moc pomiędzy 180 a 200 W.

Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o zakup wyciskarki do cytrusów. Możesz wybrać urządzenie o mocy od 20 do 85 watów. Im więcej mocy masz, tym więcej owoców możesz wycisnąć.

Typ ślimaka

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość materiałów użytych do budowy ślimaka wyciskarki. Należy upewnić się, że ślimak jest wykonany z materiałów niezawierających bisfenolu A (PBA). Plastikowe ślimaki mogą uwalniać bisfenol A, więc sprawdź to przed zakupem. Niektórzy producenci wyposażyli wyciskarki w ślimaki wykonane z ceramiki.

Wielkość otworu wlotowego

Otwór wlotowy wyciskarki będzie decydował o tym, jak szybko i sprawnie będzie ona przetwarzać owoce lub warzywa. Producenci stosują otwory, których wielkość waha się od 4 do 7,5 cm. Wyciskarki, które mają otwory 7,5 cm mogą przetwarzać sok szybciej, ale nadal z wolniejszymi obrotami, niż te, które mają otwory 4 cm. Duży otwór to dobry wybór, jeśli wyciskarka jest często używana (kilka razy w tygodniu).

Dodatkowe funkcje wyciskarek do soków

  • Automatyczne odprowadzanie miąższu – Funkcja ta eliminuje konieczność demontażu wyciskarki podczas wyciskania i opóźnia pracę sita. Miąższ jest automatycznie wypychany do pojemnika. Funkcja ta jest dostępna na wyposażeniu wyciskarki.
  • Regulacja gęstości soku – pozwala na uzyskanie różnej konsystencji soków (od soków klarownych do soków z zawartością miąższu).
  • Blokada kapania – Funkcja ta dostępna jest w urządzeniach, które posiadają lejek. Blokada ta sprawia, że niewyciśnięty przez nas sok nie ląduje na kuchennym blacie.
  • Sokowirówkę można wykorzystać do robienia lodów, mielenia mięsa, czy ziaren kawy. Możemy robić kawę, orzechy, makarony i inne przetwory używając odpowiednich przystawek do wyciskarek.
  • Wymienne wałki ślimakowe: Do wyciskania soku z różnych owoców można stosować różne rodzaje wałków. Możesz użyć innego rodzaju wałka w zależności od tego czy wyciskasz sok z owoców czy ziół.
  • Gumowe nóżki – dzięki tym gumowym nóżkom urządzenie nie będzie się ślizgać po blacie kuchennym.
Previous 10 najczęstszych błędów popełnianych przez Polaków podczas urządzania mieszkań i domów
Next Rynek pracy w Bydgoszczy - gdzie szukać pracy?

Może to Ci się spodoba

Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa

Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali  amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i

Rusza przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Wojska Polskiego

W nocy z 6 na 7 września br. rozpoczną się prace przy przebudowie wiaduktu na ul. Wojska Polskiego. Zakres inwestycji obejmuje rozbiórkę obecnego wiaduktu nad al. Jana Pawła II i

Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie

W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje

Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność

W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np.  „na syna/córkę”,

Objawy uzależnienia od alkoholu oraz jego leczenie

Alkohol jest dla ludzi. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Od tysiącleci alkohol jest częścią historii ludzkości. Problem pojawia się wtedy, gdy nie rozpoznajemy stopniowego uzależnienia. Wiele osób nie

Kreatywnie na Politechnice Bydgoskiej

Bydgoska uczelnia otworzyła nowy wydział sztuk projektowych. To kolejny krok do rozwijania oferty studiów kreatywnych. Studenci Politechniki Bydgoskiej od dawna współtworzą miejską przestrzeń. Nowy, ósmy wydział w strukturze Politechniki powstał

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź