Rynek pracy w Bydgoszczy – gdzie szukać pracy?

Rynek pracy w Bydgoszczy – gdzie szukać pracy?

Bydgoszcz nigdy nie była wymieniana jednym tchem obok tak prężnie rozwijających się miast jak Warszawa, Poznań czy Kraków. Tymczasem powoli, ale zdecydowanie pnie się w górę, wyrastając na kolejne miasto świadczące szeroko pojęte usługi dla biznesu.

Bydgoski rynek pracy – bezrobocie i średnie wynagrodzenie

Dynamiczny rozwój rynku pracy w Bydgoszczy trwałby nieprzerwanie, gdyby nie pandemia. Dopiero jej udało się zahamować spadek bezrobocia, które na początku 2020 wynosiło zaledwie 2,8%. Niestety, zamiast oczekiwanego dalszego spadku stopy bezrobocia, rozpoczął się jej powolny, aczkolwiek konsekwentny wzrost i już na koniec 2020 roku wynosiła ona 3,5%. Ten niepokojący współczynnik mimo wszystko należy potraktować jako optymistyczny prognostyk. Stopa bezrobocia w całym województwie kujawsko-pomorskim jest blisko trzykrotnie wyższa. Pozytywnie nastrajają też najnowsze dane wyraźnie wskazujące wyhamowującą tendencję wzrostu stopy bezrobocia. W drugim kwartale bieżącego roku wzrosło ono o zaledwie 0,1%, więc sytuację można uznać za opanowaną.

Przeciętne wynagrodzenie w Bydgoszczy w sektorze przedsiębiorstw w 2020 roku wynosiło około 4800 zł brutto i było o blisko 11% niższe niż średnia dla całego kraju. Mimo to rynek pracy w Bydgoszczy oceniany jest jako atrakcyjny. Miasto dynamicznie się rozwija i wyrasta na nowe centrum logistyczno-produkcyjne w regionie.

Jak szukać pracy w Bydgoszczy

Bydgoski rynek pracy jest otwarty na nowych pracowników i ze znalezieniem zatrudnienia nie powinno być problemu.

Na pewno warto o swoich poszukiwaniach poinformować rodzinę i znajomych, bo system poleceń i rekomendacji jest chętnie wykorzystywany przez rekruterów. Można też dołączyć do grup miejskich lub specjalistycznych w mediach społecznościowych, założyć własny profil na portalu rekrutacyjnym, przeglądać ogłoszenia w lokalnej prasie i mediach.

Jednak najskuteczniejszym sposobem na znalezienie pracy w Bydgoszczy jest przeglądanie ogłoszeń w internecie. Portale z ofertami pracy są aktualizowane codziennie, więc jeśli marzy ci się praca w Bydgoszczy, na pewno uda się coś znaleźć.

Niektóre firmy zamieszczają ogłoszenia na własnych stronach internetowych, chcąc w ten sposób wyłowić z rynku osoby najbardziej aktywnie szukające pracy. Warto więc śledzić witryny tych firm, które postrzegane są jako ceniony pracodawca.

Tych specjalistów brakuje w Bydgoszczy

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników w Bydgoszczy, to nie ma zaskoczenia. Podobnie jak w całym kraju, najbardziej brakuje pracowników branży IT, a więc programistów, analityków, testerów, projektantów stron internetowych, administratorów baz danych, systemów i sieci.

Wciąż pojawiają się nowe oferty pracy dla handlowców, pracowników działów obsługi klienta, marketingowców, logistyków.

Na drugiej szali leżą zawody określane jako bardziej tradycyjne, obecne na rynku od lat. To kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych, budowlańcy, a więc cieśle, spawacze, monterzy, elektroinstalatorzy, dekarze. Brakuje też mechaników samochodowych, nauczycieli przedmiotów zawodowych, specjalistów od obsługi taśm produkcyjnych.

Problem ze znalezieniem pracy mogą mieć nauczyciele przedmiotów ogólnych oraz nauczania początkowego, bibliotekarze, tłumacze, politolodzy, specjaliści rolnictwa i leśnictwa.

Previous Jaką wyciskarkę do soków wybrać?
Next 7 niezbędnych narzędzi dla Twojego domu

Może to Ci się spodoba

Finansiści oraz inżynierowie będą zatrudniani w Krakowie i we Wrocławiu

Rekruterzy obserwują zwiększoną aktywność branży finansowej. Analitycy, menedżerowie i kontrolerzy finansowi poszukiwani są zarówno na warszawskim rynku pracy, jak i we Wrocławiu czy w Krakowie. W stolicy duże zapotrzebowanie na nowych pracowników wykazują

Czym jest Polski Fundusz Energetyczny FIZAN

Polski Fundusz Energetyczny jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, realizującym w swojej istocie ideę polegającą na budowaniu wartości jego spółek portfelowych, dobranych zgodnie z wartościami oraz kryteriami wyrażonymi w jego statucie. Pośrednio

Na bankowych promocjach zarobił 15 tys. Złotych

Dysponujesz sporym wolnym kapitałem i jesteś prawdziwym łowcą okazji? Skorzystaj z oferty banków, które proponują swoje produkty finansowe na atrakcyjnych warunkach. W ten sposób możesz zyskać nawet 15 tys. złotych

Kiedy nerwica może być chorobą zawodową?

Według kodeksu pracy (art. 235) choroba zawodowa występuje wtedy, gdy w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić, że jednoznacznie, lub z wysokim prawdopodobieństwem,  jest ona następstwem szkodliwych dla zdrowia czynników,

Polski rynek nieruchomości handlowych atrakcyjny dla inwestorów

Wysoka aktywność zagranicznych inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W I półroczu wartość transakcji przekroczyła 2 mld euro – podaje JLL. Transakcje na rynku handlowych wyniosły ponad 1 mld euro.

Mieszkańcy Krakowa zgłosili 600 projektów do sfinansowania przez miasto w ramach budżetu obywatelskiego

Warszawa kończy dziś głosowanie nad budżetem partycypacyjnym, krakowianie będą mieli na to czas na przełomie września i października. Wiele z 600 propozycji złożonych w ramach budżetu obywatelskiego potwierdziło priorytety władz Krakowa. Zbieżność oczekiwań mieszkańców

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź