Rynek pracy w Bydgoszczy – gdzie szukać pracy?

Rynek pracy w Bydgoszczy – gdzie szukać pracy?

Bydgoszcz nigdy nie była wymieniana jednym tchem obok tak prężnie rozwijających się miast jak Warszawa, Poznań czy Kraków. Tymczasem powoli, ale zdecydowanie pnie się w górę, wyrastając na kolejne miasto świadczące szeroko pojęte usługi dla biznesu.

Bydgoski rynek pracy – bezrobocie i średnie wynagrodzenie

Dynamiczny rozwój rynku pracy w Bydgoszczy trwałby nieprzerwanie, gdyby nie pandemia. Dopiero jej udało się zahamować spadek bezrobocia, które na początku 2020 wynosiło zaledwie 2,8%. Niestety, zamiast oczekiwanego dalszego spadku stopy bezrobocia, rozpoczął się jej powolny, aczkolwiek konsekwentny wzrost i już na koniec 2020 roku wynosiła ona 3,5%. Ten niepokojący współczynnik mimo wszystko należy potraktować jako optymistyczny prognostyk. Stopa bezrobocia w całym województwie kujawsko-pomorskim jest blisko trzykrotnie wyższa. Pozytywnie nastrajają też najnowsze dane wyraźnie wskazujące wyhamowującą tendencję wzrostu stopy bezrobocia. W drugim kwartale bieżącego roku wzrosło ono o zaledwie 0,1%, więc sytuację można uznać za opanowaną.

Przeciętne wynagrodzenie w Bydgoszczy w sektorze przedsiębiorstw w 2020 roku wynosiło około 4800 zł brutto i było o blisko 11% niższe niż średnia dla całego kraju. Mimo to rynek pracy w Bydgoszczy oceniany jest jako atrakcyjny. Miasto dynamicznie się rozwija i wyrasta na nowe centrum logistyczno-produkcyjne w regionie.

Jak szukać pracy w Bydgoszczy

Bydgoski rynek pracy jest otwarty na nowych pracowników i ze znalezieniem zatrudnienia nie powinno być problemu.

Na pewno warto o swoich poszukiwaniach poinformować rodzinę i znajomych, bo system poleceń i rekomendacji jest chętnie wykorzystywany przez rekruterów. Można też dołączyć do grup miejskich lub specjalistycznych w mediach społecznościowych, założyć własny profil na portalu rekrutacyjnym, przeglądać ogłoszenia w lokalnej prasie i mediach.

Jednak najskuteczniejszym sposobem na znalezienie pracy w Bydgoszczy jest przeglądanie ogłoszeń w internecie. Portale z ofertami pracy są aktualizowane codziennie, więc jeśli marzy ci się praca w Bydgoszczy, na pewno uda się coś znaleźć.

Niektóre firmy zamieszczają ogłoszenia na własnych stronach internetowych, chcąc w ten sposób wyłowić z rynku osoby najbardziej aktywnie szukające pracy. Warto więc śledzić witryny tych firm, które postrzegane są jako ceniony pracodawca.

Tych specjalistów brakuje w Bydgoszczy

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników w Bydgoszczy, to nie ma zaskoczenia. Podobnie jak w całym kraju, najbardziej brakuje pracowników branży IT, a więc programistów, analityków, testerów, projektantów stron internetowych, administratorów baz danych, systemów i sieci.

Wciąż pojawiają się nowe oferty pracy dla handlowców, pracowników działów obsługi klienta, marketingowców, logistyków.

Na drugiej szali leżą zawody określane jako bardziej tradycyjne, obecne na rynku od lat. To kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych, budowlańcy, a więc cieśle, spawacze, monterzy, elektroinstalatorzy, dekarze. Brakuje też mechaników samochodowych, nauczycieli przedmiotów zawodowych, specjalistów od obsługi taśm produkcyjnych.

Problem ze znalezieniem pracy mogą mieć nauczyciele przedmiotów ogólnych oraz nauczania początkowego, bibliotekarze, tłumacze, politolodzy, specjaliści rolnictwa i leśnictwa.

Previous Jaką wyciskarkę do soków wybrać?
Next 7 niezbędnych narzędzi dla Twojego domu

Może to Ci się spodoba

Jak wybrać najlepszą ladę recepcyjną dla Twojej firmy?

Każda profesjonalna firma, z siedzibą otwartą dla klientów powinna posiadać recepcję. Ta z kolei jest wizytówką przedsiębiorstwa, ponieważ to z tym miejscem, jako pierwszym mają kontakt osoby z zewnątrz. Warto

Jak zwiększyć współczynnik konwersji przy pomocy e-mail marketingu?

E-mail marketing to jedna z najbardziej skutecznych form komunikacji bezpośredniej z klientami. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, dystrybucja korespondencji reklamowej stała się łatwiejsza i tańsza, niż kiedykolwiek wcześniej. Jak zoptymalizować firmowy

Czym jest Polski Fundusz Energetyczny FIZAN

Polski Fundusz Energetyczny jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym, realizującym w swojej istocie ideę polegającą na budowaniu wartości jego spółek portfelowych, dobranych zgodnie z wartościami oraz kryteriami wyrażonymi w jego statucie. Pośrednio

Finansiści oraz inżynierowie będą zatrudniani w Krakowie i we Wrocławiu

Rekruterzy obserwują zwiększoną aktywność branży finansowej. Analitycy, menedżerowie i kontrolerzy finansowi poszukiwani są zarówno na warszawskim rynku pracy, jak i we Wrocławiu czy w Krakowie. W stolicy duże zapotrzebowanie na nowych pracowników wykazują

Czarny łabędź – w jaki sposób nieprzewidywalne wydarzenia mogą wpływać na rynki finansowe?

W jaki sposób można przeciwdziałać skutkom efektu “czarnego łabędzia? Nieprawdopodobny rozwój technologii i wiara w możliwości rozwoju cywilizacji sprawiły, że współczesny człowiek jest przekonany o przewidywalności. Jednocześnie historia pokazuje, że

Polski rynek nieruchomości handlowych atrakcyjny dla inwestorów

Wysoka aktywność zagranicznych inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W I półroczu wartość transakcji przekroczyła 2 mld euro – podaje JLL. Transakcje na rynku handlowych wyniosły ponad 1 mld euro.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź