Festiwal Prapremier 2021

Festiwal Prapremier 2021

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na tegoroczny Festiwal Prapremier, który odbędzie się w dniach 1 października – 4 grudnia. To będzie zupełnie inna odsłona festiwalu, który bydgoszczanie (i nie tylko) bardzo dobrze znają. Tym razem teatr otwiera się na wschód, a ideą przyświecającą wydarzeniom jest „odzyskiwanie”. Poznamy laureatów I edycji konkursu „Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy”. TPB doceni też młodych artystów, których już teraz zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „Szukamy Polskiego Szekspira”.

Festiwal Prapremier organizowany od 20 lat przez Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy wraca do korzeni i skupia się na nowych tekstach dramatycznych, które wyznaczają kierunki rozwoju współczesnego teatru. Centralną ideą i hasłem organizującym jubileuszową 20. edycję Festiwalu Prapremier będzie „odzyskiwanie”.

– Bardzo się cieszę, że festiwal jest tak otwarty, że będzie współpracował z różnymi instytucjami i szkołami. Cieszę się, że festiwal otwiera się na stronę wschodnią, że będzie część poświęcona Białorusi – to wsparcie dla artystów naszego sąsiada jest teraz szczególnie ważne. W tym roku jest bardzo bogaty program i liczę na to, że wszystkim się spodoba, a czas remontu czy kolejna fala wirusa nie popsuje planów teatru. Gratuluję tych wszystkich pomysłów i deklaruję dalsze wsparcie miasta. A mieszkańców już teraz gorąco zachęcam do odwiedzenia teatru – mówiła podczas wczorajszej (9.09) konferencji prasowej zastępczyni prezydenta Bydgoszczy  Iwona Waszkiewicz.

Wierząc, że Polska może stać się swoistym centrum współczesnego dramatu i teatru, Teatr Polski powołał międzynarodowa nagrodę – „AURORA – Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy”, przyznawaną za wybitny dramat współczesny.

Do konkursu zgłoszonych zostało 288 tekstów. Wśród nadesłanych znalazło się 146 dramatów w języku polskim, 120 w języku rosyjskim i 22 w języku angielskim. Autorzy nadesłanych tekstów pochodzą z Azerbejdżanu, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii i Ukrainy. Jury w składzie: Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Lubomira Piotrowska postanowiło wybrać 5 sztuk, które znajdą się w finale AURORY. W kolejności alfabetycznej są to:
• Lasza Bugadze – „Antimedea” (Gruzja)
• Michał Buszewicz – „Autobiografia na wszelki wypadek” (Polska)
• Tijana Grumić – „I have never seen the stars” (Serbia)
• Mikita Iljinczyk – „Dark room” (Białoruś)
• Lena Laguszonkowa – „Matka Gorkiego” (Ukraina)

W kolejnym etapie pięcioosobowa Kapituła wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ – Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50.000 zł. Dodatkowe nagrody dla finalistów przyzna Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które jest partnerem konkursu. Zwycięzców poznamy podczas jubileuszowej XX edycji Festiwalu Prapremier, który odbędzie się w dniach 1 października – 4 grudnia w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Gala wręczenia AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy odbędzie się 23 października w Pałacu w Ostromecku.

A co w programie tegorocznego Festiwalu Prapremier? Szkice teatralne, otwarte próby, premiery i pokaz przedpremierowy, a także wcześniej grane spektakle z Polski i z zagranicy, debaty i przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego.

Czekaja nas też dwie gale – gala finałowa AURORY. Nagrody dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy (23.10) oraz gala finałowa konkursu Szukamy Polskiego Szekspira (4.12), który Teatr Polski ogłasza wraz z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

Odbiorcami Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira” od jego pierwszej edycji w 1984 r. są młodzi twórcy (12 – 21 lat) próbujący swoich sił w dramaturgii i dramatopisarstwie. Głównym celem konkursu, zgodnie z misją twórców, prof. Haliny Machulskiej i prof. Macieja Wojtyszko, jest edukacja przez sztukę dzieci i młodzieży.

Konkursowe sztuki w XVIII edycji Konkursu mają mieć formę monodramu (utworu scenicznego na jednego wykonawcę), inspirowanego hasłem „Głos ludzki”. Teksty należy nadsyłać razem ze zgłoszeniami najpóźniej do 1 listopada 2021 r. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.teatrpolski.pl oraz www.assitej.pl w zakładkach dotyczących konkursu.

Dla biorących udział w konkursie zostaną przygotowane masterclassy z Julią Holewińską, Marią Wojtyszko i Davitem Gabunią, którzy opowiedzą o swoim warsztacie i metodach pisania. Nagrody obejmują cyfrową publikację zwycięskich utworów oraz prezentację w formie szkicu scenicznego na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Organizator przewiduje także nagrody rzeczowe.

Źródło: Urząd Miejski w Bydgoszczy

Previous Czy wzmacniacze cyfrowe różnią się od analogowych?
Next Pobiegli ku pamięci ofiar

Może to Ci się spodoba

Bulwar zachodzącego słońca

Bydgoska opera wznowiła próby do wrześniowej premiery musicalu A.L.Webbera „Bulwar Zachodzącego Słońca”. Zapraszamy od 18 września do Opery Nova. Bilety już w sprzedaży. 65.sezon artystyczny bydgoskiej sceny operowej otworzy musical

Warsztaty muzyczne z Adamem Sztabą

Chcesz przeżyć ciekawą muzyczną przygodę? Filharmonia Pomorska zaprasza do udziału w warsztatach orkiestrowo – wokalnych „Orchestra 4Young”. W dniach 24 – 27 stycznia 2022 Adam Sztaba poprowadzi orkiestrę złożoną z

Biblioteka zbiera wspomnienia

13 grudnia 2021 roku minie 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy chce uczcić tę datę – rozpoczyna akcję zbierania

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

Trasa „Disney Księżniczki Koncert” już wkrótce odwiedzi Wrocław i Gdańsk. Bilety do magicznej krainy bajek są nadal dostępne!

Do największych polskich miast zawitała seria występów “Disney Księżniczki Koncert”. To niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo piosenki, które poruszają i inspirują kolejne pokolenia. Magia Disneya zaczarowała już Kraków, Katowice

Pobiegli ku pamięci ofiar

W niedzielę 12 września odbył się kolejny bieg ku pamięci pomordowanych w 1939 roku mieszkańców Szwederowa. Wcześniej upamiętniono ofiary podczas mszy świętej i uroczystości. W niedzielę 12 września biegacze mieli

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź