Bydgoski Festiwal Muzyczny 2021

Bydgoski Festiwal Muzyczny 2021

W najbliższy piątkowy wieczór – 17 września – w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej zabrzmi uroczysta fanfara inaugurująca 59. edycję Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Zapraszamy na 9 skontrastowanych koncertów, realizujących ideę tytułu festiwalu Kontrasty – Pamięć i Przyszłość. Bilety do nabycia na stronie www.filharmonia.bydgoszcz.pl.

Inauguracja BFM
Podczas koncertu inauguracyjnego (17 września) usłyszymy dzieło Mieczysława Wajnberga, kompozytora i pianisty pochodzenia żydowskiego (urodzonego w Warszawie) od niedawna przywoływanego z niepamięci. Kompozytor był jednym z nielicznych polskich emigrantów, którym na obczyźnie udało się wzbudzić zainteresowanie swoją twórczością, chociaż większość jego utworów jest jeszcze nieznana. Symfonia „Kaddish” w Bydgoszczy będzie prezentowana po raz pierwszy. Symfoników poprowadzi Jacek Kaspszyk, partie solowe zaśpiewa Magdalena Molendowska. Start o godz. 19:00.

All you need is Bach
Czym niezwykły amerykański organista zaskoczy publiczność festiwalową? Przekonamy się w niedzielę, 19 września, o godz. 17:00. Na estradzie gościć będziemy Camerona Carpentera, muzyka wszechstronnego, który łamie stereotypy związane z muzyką organową i budzi kontrowersje swoją odwagą interpretacji dzieł klasycznych.

Polish Soloists
Polish Soloists to orkiestra, którą tworzą artyści młodego pokolenia, wszyscy są laureatami najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Zespół  powstał z inicjatywy Sebastiana Czai, który pełni funkcję dyrektora oraz koncertmistrza orkiestry. Polish Soloists to synonim nowej jakości oraz kierunku współczesnej formy koncertu.  Zapraszamy we wtorek 21 września na godz. 19:00.

Czułe struny
W 2020 roku Natalia Kukulska wydała płytę „Czułe struny”, na której wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Aranżacji dokonali: Krzysztof Herdzin, Nikola Kołodziejczyk, Adam Sztaba, Paweł Tomaszewski oraz Jan Smoczyński. Zaś teksty oprócz Natalii Kukulskiej napisały: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak i Bovska. Podczas festiwalowego koncertu w piątek 24 września, o godz. 19:00 przy pulpicie dyrygenckim staną Adam Sztaba, Nikola Kołodziejczyk i Paweł Tomaszewski, do Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej dołączą muzycy sekcji rytmicznej, a niewątpliwą gwiazdą wieczoru będzie Natalia Kukulska.

Dumne One
W niedzielę 26 września o godz. 19:00 popularne artystki: Kayah, Anna Karwan, Anna Grzelak i Aga Twardowska zaśpiewają kultowe już utwory z repertuaru wielkich dam polskiej estrady jazzowej, piosenki poetyckiej czy popowej. Autorem nowych aranżacji takich utworów jak: Tańczące Eurydyki, Jesteś lekiem na całe zło, Powrócisz tu jest bydgoski artysta Adam Lemańczyk.

Śpiewy Prawosławia
W Międzynarodowy Dzień Muzyki w piątek 1 października o godz. 17:00 na estradzie FP wystąpi Bizantyjski Chór Patriarchatu Rumuńskiego EVLOGHIA. Członkami tego zespołu są studenci i absolwenci Wydziału Teologii Prawosławnej, kierownikiem artystycznym jest Marius Militaru Chór wykonuje sakralną muzykę bizantyjską i skupia się głównie na śpiewanej modlitwie podczas nabożeństw i koncertów w Rumunii i za granicą.

Z Nowego Świata
W marcu bieżącego roku minęła 1. rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W hołdzie dla Maestra znakomici goście Festiwalu, czyli Sinfonia Varsovia w niedzielę 3 października o godz. 17:00 zaprezentują jego głośne dzieła: Chaconne – ostatnią część Polskiego Requiem oraz Koncert na altówkę. Na finał zabrzmi utwór zainspirowany folklorem amerykańskim, który rozsławił w świecie czeskiego kompozytora – Symfonia Z Nowego świata Antonina Dworzaka.

Zakończenie Festiwalu
Finał 59. BFM – w piątek 8 października o godz. 19:00 – odbędzie z udziałem wybitnego ukraińskiego dyrygenta – Mykoli Diadiury, światowej klasy solistów i chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, wypełnią utwory Sznittkego – Koncert na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę oraz Strawińskiego – chóralna symfonia o niespotykanym pięknie, oparta na fragmentach psalmów.

Źródło: Urząd Miejski w Bydgoszczy

Previous Kolejne narkotyki przejęte przez bydgoskich policjantów
Next Vintage Photo Festival 2021

Może to Ci się spodoba

Jedyna taka noc w roku

Za nami Europejska Noc Muzeów. Kilkadziesiąt instytucji otworzyło swoje drzwi dla bydgoszczan i mieszkańców okolicznych gmin. Tłumy i niekiedy kolejki do zwiedzania wystaw, świadczą, że to była wyjątkowo udana noc!

Zaczarowane drzewo. Warsztaty genealogiczne dla dzieci

21 i 22 stycznia to wyjątkowe styczniowe dni, kiedy szczególnie ciepło myślimy o naszych babciach i dziadkach. Z okazji ich święta Młyny Rothera zapraszają na warsztaty genealogiczne dla dzieci. Są

74. charytatywna Noc Planszówek

Muzeum Wodociągów, po przerwie spowodowanej pandemią, zaprasza na nocne wydarzenie, w którym trzeba wziąć udział. Noc planszówek ma bowiem szczytny cel – budowę sali komputerowej w kenijskiej szkole podstawowej. Organizatorem

Internauci czytają coraz więcej książek

Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku

Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika

Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na

Weekend w mieście pełen wydarzeń

To będzie weekend pełen kultury. W najbliższych dniach, w różnych zakątkach miasta, rozbrzmiewać będzie muzyka – poważna, dawna, blues, ale też mocniejsze brzmienia. W końcu ruszył festiwal Drums Fusion! Standardowo

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź