Czarny łabędź – w jaki sposób nieprzewidywalne wydarzenia mogą wpływać na rynki finansowe?

Czarny łabędź – w jaki sposób nieprzewidywalne wydarzenia mogą wpływać na rynki finansowe?

W jaki sposób można przeciwdziałać skutkom efektu “czarnego łabędzia?

Nieprawdopodobny rozwój technologii i wiara w możliwości rozwoju cywilizacji sprawiły, że współczesny człowiek jest przekonany o przewidywalności. Jednocześnie historia pokazuje, że przełomowe wydarzenia i katastrofy zdarzają się co jakiś czas – w tym kontekście można potwierdzić tę przewidywalność. Za jakiś czas będzie miało miejsce takie zdarzenie, które będzie game changerem, które zmieni bieg historii. Czy obecna pandemia jest tylko kolejnym “czarnym łabędziem” w obecnych czasach?

Można znacznie lepiej przygotować się na przyjście “czarnych łabędzi” dzięki dwóm ideom. Dywersyfikacja pozwala rozłożyć ryzyka na kilka obszarów, dzięki czemu nie każde z nich “oberwie” jednakowo w następstwie trudnych wydarzeń. Równocześnie warto stawiać na rozwiązania, które są “antykruche”, czyli takie, które poradzą sobie świetnie w warunkach dużej niepewności a nawet zyskają na znaczeniu. W przypadku świata finansów jest to np. zajmowanie długich pozycji lub opieranie się na tzw. strategii sztangi, gdzie przy niskim ryzyku można uzyskać duże zyski.

Gdzie można wykorzystać wiedzę na temat dywersyfikacji?

Nawet najbardziej pewna inwestycja może w pewnym momencie stać się niewypałem. Zdarzyło się to już wiele razy i zdarzy się na pewno nieraz. W konstruowaniu strategii dywersyfikacja jest ważnym elementem, zwiększającym bezpieczeństwo inwestycji. Umożliwia ochronę chociaż części kapitału przed niespodziewanym. Można ją też traktować w innym kontekście. Jeśli strategia będzie się opierała na możliwości kupna wielu instrumentów, to będzie bardziej stabilna i przewidywalna. Jest to domena najlepszych brokerów na rynkach finansowych, którzy posiadają przewagę konkurencyjną i stale pracują, aby ich oferta była najbardziej optymalna. Jeśli chcesz skorzystać z nowej platformy transakcyjnej i mieć przewagę nad innymi, to przejdź do strony , na której dowiesz się więcej na temat najbardziej innowacyjnego narzędzia na rynku.

Nieprzewidywalne nie znaczy nieprawdopodobne

Koncepcja “czarnego łabędzia” pochodzi od Nassima Nicholasa Taleba – nowojorskiego profesora o libańskich korzeniach. W swoim najbardziej znanym dziele przewidział wybuch kryzysu w 2008 roku, dzięki czemu zyskał nieśmiertelną sławę. Taleb stwierdził, że takie wydarzenia, uważane na mało prawdopodobne są motorem napędowym zmian na świecie i kształtowania się historii. Znajduje to potwierdzenie w ostatnich dziesięcioleciach:

  1. 2001 – pęknięcie bańki dot – comów, atak na WTC,
  2. 2008 – kryzys na rynku kredytów hipotecznych, który rozlał się na cały świat,
  3. 2010 – kryzys zadłużenia strefy euro,
  4. 2015 – “czarny czwartek” – gwałtowne umocnienie się franka szwajcarskiego,
  5. 2020 – początek pandemii Covid – 19.

Są to tylko niektóre z wydarzeń, które odcisnęły duże piętno na rynkach finansowych i życiu całych społeczeństw.

Previous Styczeń z Teatrem Kameralnym
Next Bydgoscy policjanci i CBŚP zabezpieczyli kokainę oraz broń palną

Może to Ci się spodoba

Rynek pracy w Bydgoszczy – gdzie szukać pracy?

Bydgoszcz nigdy nie była wymieniana jednym tchem obok tak prężnie rozwijających się miast jak Warszawa, Poznań czy Kraków. Tymczasem powoli, ale zdecydowanie pnie się w górę, wyrastając na kolejne miasto

Na bankowych promocjach zarobił 15 tys. Złotych

Dysponujesz sporym wolnym kapitałem i jesteś prawdziwym łowcą okazji? Skorzystaj z oferty banków, które proponują swoje produkty finansowe na atrakcyjnych warunkach. W ten sposób możesz zyskać nawet 15 tys. złotych

Polski rynek nieruchomości handlowych atrakcyjny dla inwestorów

Wysoka aktywność zagranicznych inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W I półroczu wartość transakcji przekroczyła 2 mld euro – podaje JLL. Transakcje na rynku handlowych wyniosły ponad 1 mld euro.

Kiedy nerwica może być chorobą zawodową?

Według kodeksu pracy (art. 235) choroba zawodowa występuje wtedy, gdy w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić, że jednoznacznie, lub z wysokim prawdopodobieństwem,  jest ona następstwem szkodliwych dla zdrowia czynników,

Praca w Małopolsce czeka – co piąta firma będzie zatrudniać!

Stopa bezrobocia spada, choć nadal wynosi ponad 6,5%. Czy to oznacza, że w naszym województwie nie ma pracy? Czy szukanie nowego zatrudnienia musi trwać miesiącami i być nieustanną harówką? Nie!

SEO lokalne na Bydgoszcz – jak pozycjonować wizytówkę Google?

Prowadzisz firmę stacjonarną w Bydgoszczy i zastanawiasz się, w jaki sposób pozyskiwać lokalnych klientów? Najlepszym rozwiązaniem dla biznesów świadczących usługi w jednym obszarze jest SEO lokalne, czyli zwiększenie widoczności serwisu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź