Układ trawienny w organizmie człowieka

Układ trawienny w organizmie człowieka

Układ pokarmowy człowieka składa się z przewodu pokarmowego i kilku narządów pomocniczych, które pomagają w trawieniu pokarmu. Narządy te pomagają rozłożyć jedzenie na mniejsze składniki, które organizm może następnie wykorzystać. Żywność jest najpierw rozkładana w jelitach, a następnie w wątrobie i żołądku, zanim trafi do krwiobiegu i zostanie wykorzystana przez organizm jako źródło energii. Układ pokarmowy jest istotnym elementem zdrowej, zbilansowanej diety.

Odpowiednie odżywianie pomaga zredukować ryzyko wystąpienia chorób układu pokarmowego.

Kiedy jemy, w naszych ustach i przełyku znajdują się różne gruczoły, które pomagają w procesie trawienia. Ślina produkowana przez te gruczoły służy do rozkładania pokarmu i przekształcania go w energię i podstawowe składniki odżywcze, które nasz organizm może wykorzystać. Nasze usta są pierwszymi organami w układzie trawiennym, a jedzenie przechodzi tam przez żucie i ślinę. Następnie pokarm wędruje przez gardło do przełyku, drugiego organu w układzie pokarmowym.

Podczas doustnej fazy trawienia, ślinianki wydzielają ślinę, płyn, który pomaga rozłożyć węglowodany w żywności i ułatwia jej przełknięcie. Mięśnie na języku pomagają przesunąć pokarm do gardła. To przejście dla jedzenia i powietrza jest również przejściem dla śluzu i wydzielin. Kiedy połykamy, nagłośnia zamyka się nad tchawicą, nie pozwalając pokarmowi dostać się do płuc.

Górna część układu pokarmowego składa się z żołądka i dwunastnicy. Te dwa narządy są połączone ze sobą tętnicą. W górnej części żołądka tętnica krezkowa dolna zaopatruje jelito tylne i środkowe. Przewód pokarmowy składa się z wielu mniejszych narządów, takich jak przełyk i trzustka.

Dolna część układu pokarmowego nazywana jest okrężnicą. Żołądek i przełyk produkują ślinę i sok trzustkowy. Soki te rozkładają pokarm na aminokwasy, które są następnie przenoszone w całym organizmie i wykorzystywane do budowy tkanek ciała. Proces ten nazywany jest asymilacją. Oprócz produkcji śliny, żołądek zawiera enzymy, które pomagają w rozkładaniu białka. Enzymy te pomagają przenieść małe cząsteczki do komórek błony śluzowej.

Wątroba to trójkątny narząd pomocniczy w układzie pokarmowym, który znajduje się w prawej górnej części brzucha. Waży około 3 kilogramów i pełni kilka funkcji w organizmie. Wątroba produkuje żółć, która neutralizuje kwasy żołądkowe, gdy pokarm trafia do dwunastnicy. Żółć jest również niezbędna do wchłaniania witaminy K. Część żółci przepływa bezpośrednio do jelita, a część jest przechowywana w woreczku żółciowym.

Po połknięciu pokarmu jest on wpychany do żołądka przez przełyk, który jest pierwszą częścią układu pokarmowego. Przełyk jest połączony z żołądkiem za pomocą mięśniowego zaworu zwanego zwieraczem. Mięsień żołądka miesza pokarm z sokami trawiennymi, które zawierają enzymy i kwasy. Pokarm przechodzi następnie przez jelito cienkie do jelita grubego.

Wątroba to kolejny ważny element układu pokarmowego. Jest odpowiedzialna za rozkładanie białek, tłuszczów i węglowodanów. Wytwarza również żółć i oczyszcza krew z jelita cienkiego. Pęcherzyk żółciowy w kształcie gruszki przechowuje żółć i pełni wiele funkcji. Kurczy się i rozszerza podczas posiłków, aby ułatwić przesuwanie pokarmu.

Układ pokarmowy składa się z kilku narządów. Po pierwsze, żołądek zawiera specjalną błonę. Błona ta wydziela soki trawienne, które rozpuszczają pokarm. Wyściółka żołądka tworzy również barierę chemiczną pomiędzy żołądkiem a innymi organami. Jest również chroniony przez mięśnie zwieracza, aby zapobiec przechodzeniu pokarmu przez przełyk.

Po przełyku, jelito cienkie składa się z trzech części. Pierwszy odcinek to dwunastnica, a drugi to jelito czcze. Jelita pomagają rozbić jedzenie na mniejsze składniki, które mogą być wchłonięte przez organizm. Pozostałe cząstki pokarmu są przekazywane do jelita grubego.

Previous Pomoce logopedyczne i zalety korzystania z nich
Next Jak urządzić czarną łazienkę?

Może to Ci się spodoba

Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową

W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

Krakowscy policjanci zabezpieczają Lotto Eurovolley Poland 2017

To już druga w tym roku tak duża impreza sportowa, której jednym z miast gospodarzy jest Kraków. Tym razem gościmy uczestników mistrzostw Europy w piłce siatkowej.  Turniej rozgrywany jest od

Uzależnienie dziecka od gier online a bezpieczeństwo w internecie

Gry online są bardzo popularne wśród dzieci i młodzieży. Dzieci spędzają w sieci dużo czasu, grając w różnego rodzaju gry, zarówno te dla dzieci, jak i te przeznaczone dla starszych

Dni Bezpiecznego Internetu

W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu (Tygodnia Bezpiecznego Internetu) w 2017 roku obchodzonego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z dyrekcją oraz

Miasta rozlewają się na przedmieścia. To powoduje coraz większe korki

Ponad połowa mieszkańców miast uważa, że samochód to najwygodniejszy środek transportu. Jednocześnie większość z nich korki i brak miejsc parkingowych uważa za największą zmorę komunikacyjną w mieście. Mimo że transport publiczny staje się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź