Kolejny mural na mapie Bydgoszczy

Kolejny mural na mapie Bydgoszczy

W naszym mieście cały czas przybywa najróżniejszych murali – ekologicznych, politycznych, historycznych czy tych zupełnie komercyjnych, które zastąpiły zwyczajną reklamę. Niedawno do tego grona dołączył portret Teofila Ociepki.

Teofil Ociepka urodził się w 1891 roku na Śląsku. Z zawodu był górnikiem, ale zapamiętamy go jako jednego z najsłynniejszych polskich malarzy reprezentujących prymitywizm. Był amatorem, samoukiem, „prymitywistą”, a zarazem niezwykle uzdolnionym i natchnionym teozofem. W 1959 artysta przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie tworzył magiczne obrazy aż do swojej śmierci w 1978 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Lotników na Błoniu. Jego obrazy do dziś cieszą się dużym uznaniem i sprzedawane są na aukcjach za duże pieniądze. Prace, które cechuje odwaga kolorystyczna, wyjątkowo misternie przeplatają elementy zaczerpnięte z życia górników, śląskich baśni i legend oraz literatury okultystycznej, tworząc razem niezwykły konglomerat.

Mural przedstawiający wizerunek Ociepki powstał na podstawie fotografii Eustachego Kossakowskiego z 1962 roku. Autorem pracy jest Arkadiusz Andrejkow – jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich artystów (autor kilkudziesięciu prac w przestrzeni publicznej, reprezentant Polski na Expo w Dubaju w 2022 roku). Efekt końcowy możemy oglądać na tyłach Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy Placu Kościeleckich.

– Gdy zobaczyłem ścianę,  na której miałem wykonać portret Teofila Ociepki w ramach Word Urban Art w Bydgoszczy byłem dosyć mocno zaskoczony. Powierzchnia okazała się mocno nachylona a górna część znaczenie głębiej niż dolna. Podłoże bardzo nierówne i niestabilne co wykluczało postawienie wysokiego rusztowania. Pozostała drabina i betonowa półka pod oczami Ociepki,  na której trzymałem farby – czytamy na Facebooku autora muralu. – Trudne powierzchnie to już moja specjalność – dodaje Andrejkow.

World Urban Art 2022

Mural powstał z inicjatywy bydgoskiego artysty i miłośnika sztuki ulicy Jarosława Pijarowskiego. To on jest pomysłodawcą World Urban Art, który rozpoczął się 19 maja w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury i potrwa do 28 lipca. To pierwsza w Polsce prezentacja prac twórców funkcjonujących w szeroko pojętej plastycznej sztuce miejskiej.

(Nie)legalne graffiti

Sztuka uliczna cieszy się coraz większą popularnością, jednak pamiętajmy, że malowanie po powierzchniach, do których nie mamy praw, bez zgody właściciela to wandalizm(!), za co grozi wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 5 (art. 288§1 KK).

W Bydgoszczy jednak istnieją miejsca, które zostały oddane na użytek grafficiarzy. Do tej pory był to tunel i ściana przy ul. Kruszwickiej, która zapełniła się pracami różnych artystów. Teraz lista miejskich powierzchni się powiększa. Legalne graffiti można tworzyć także na filarach Mostu Pomorskiego i wiaduktu w ciągu ulicy Skarżyńskiego nad ul. Andersa (osiedle Bajka).

Murale muszą spełniać jednak kilka kryteriów – wykluczone są treści powszechnie uznawane za obraźliwe, nieetyczne oraz zabronione przez Konstytucję i kodeks karny. Przedstawione dzieła nie powinny też wpływać negatywnie na odbiór społeczny. Najbardziej pożądaną formą są murale tematyczne z hasłem przewodnim, aby uzyskać stylistyczną spójność kompozycji, co przy różnym wyrazie artystycznym stworzy oryginalną, ciekawą przestrzeń.

Za prace artystów odpowiedzialny jest Patryk Olbratowski, bydgoski architekt i streetartowiec. Nad legalnym graffiti czuwa także jego inicjator – Plastyk Miasta Marek Iwiński.

Źródło: Urząd Miejski w Bydgoszczy

Previous Bydgoszcz skąpana w kwiatach
Next Tomasz Wojciekiewicz z Medalem Prezydenta

Może to Ci się spodoba

Ile trwa leczenie w ośrodku uzależnień?

Alkoholizm został oficjalnie uznany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Choroba alkoholowa jest bardzo poważnym zjawiskiem, który dotyka dużej części społeczeństwa, bez względu na wiek, płeć czy

Dlaczego elektrolity są takie ważne dla organizmu?

W okresie lata szczególnie ważną kwestią jest regularne nawadnianie organizmu. Aby wszystkie organy mogły prawidłowo funkcjonować niezbędne są elektrolity, ich niedobór może być naprawdę groźny dla zdrowia. Elektrolity to nic

Pomoce logopedyczne i zalety korzystania z nich

Już na etapie nauczania przedszkolnego opiekunowie zwracają uwagę na poprawne budowanie zdań i wypowiadanie poszczególnych słów. W wielu placówkach odbywają się nawet indywidualne zajęcia logopedyczne ze specjalistami. Jednak nie jest

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

Nagrody Komendanta Głównego Policji dla wyróżniających się policjantów w Małopolsce

22 lutego br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Tomasz Miłkowski, wraz z Wojewodą Małopolskim panem Józefem Pilchem, wręczył przyznane przez Komendanta Głównego Policji, nagrody wyróżniającym się policjantom garnizonu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź