Kolejny mural na mapie Bydgoszczy

Kolejny mural na mapie Bydgoszczy

W naszym mieście cały czas przybywa najróżniejszych murali – ekologicznych, politycznych, historycznych czy tych zupełnie komercyjnych, które zastąpiły zwyczajną reklamę. Niedawno do tego grona dołączył portret Teofila Ociepki.

Teofil Ociepka urodził się w 1891 roku na Śląsku. Z zawodu był górnikiem, ale zapamiętamy go jako jednego z najsłynniejszych polskich malarzy reprezentujących prymitywizm. Był amatorem, samoukiem, “prymitywistą”, a zarazem niezwykle uzdolnionym i natchnionym teozofem. W 1959 artysta przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie tworzył magiczne obrazy aż do swojej śmierci w 1978 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Lotników na Błoniu. Jego obrazy do dziś cieszą się dużym uznaniem i sprzedawane są na aukcjach za duże pieniądze. Prace, które cechuje odwaga kolorystyczna, wyjątkowo misternie przeplatają elementy zaczerpnięte z życia górników, śląskich baśni i legend oraz literatury okultystycznej, tworząc razem niezwykły konglomerat.

Mural przedstawiający wizerunek Ociepki powstał na podstawie fotografii Eustachego Kossakowskiego z 1962 roku. Autorem pracy jest Arkadiusz Andrejkow – jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich artystów (autor kilkudziesięciu prac w przestrzeni publicznej, reprezentant Polski na Expo w Dubaju w 2022 roku). Efekt końcowy możemy oglądać na tyłach Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy Placu Kościeleckich.

– Gdy zobaczyłem ścianę,  na której miałem wykonać portret Teofila Ociepki w ramach Word Urban Art w Bydgoszczy byłem dosyć mocno zaskoczony. Powierzchnia okazała się mocno nachylona a górna część znaczenie głębiej niż dolna. Podłoże bardzo nierówne i niestabilne co wykluczało postawienie wysokiego rusztowania. Pozostała drabina i betonowa półka pod oczami Ociepki,  na której trzymałem farby – czytamy na Facebooku autora muralu. – Trudne powierzchnie to już moja specjalność – dodaje Andrejkow.

World Urban Art 2022

Mural powstał z inicjatywy bydgoskiego artysty i miłośnika sztuki ulicy Jarosława Pijarowskiego. To on jest pomysłodawcą World Urban Art, który rozpoczął się 19 maja w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury i potrwa do 28 lipca. To pierwsza w Polsce prezentacja prac twórców funkcjonujących w szeroko pojętej plastycznej sztuce miejskiej.

(Nie)legalne graffiti

Sztuka uliczna cieszy się coraz większą popularnością, jednak pamiętajmy, że malowanie po powierzchniach, do których nie mamy praw, bez zgody właściciela to wandalizm(!), za co grozi wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do lat 5 (art. 288§1 KK).

W Bydgoszczy jednak istnieją miejsca, które zostały oddane na użytek grafficiarzy. Do tej pory był to tunel i ściana przy ul. Kruszwickiej, która zapełniła się pracami różnych artystów. Teraz lista miejskich powierzchni się powiększa. Legalne graffiti można tworzyć także na filarach Mostu Pomorskiego i wiaduktu w ciągu ulicy Skarżyńskiego nad ul. Andersa (osiedle Bajka).

Murale muszą spełniać jednak kilka kryteriów – wykluczone są treści powszechnie uznawane za obraźliwe, nieetyczne oraz zabronione przez Konstytucję i kodeks karny. Przedstawione dzieła nie powinny też wpływać negatywnie na odbiór społeczny. Najbardziej pożądaną formą są murale tematyczne z hasłem przewodnim, aby uzyskać stylistyczną spójność kompozycji, co przy różnym wyrazie artystycznym stworzy oryginalną, ciekawą przestrzeń.

Za prace artystów odpowiedzialny jest Patryk Olbratowski, bydgoski architekt i streetartowiec. Nad legalnym graffiti czuwa także jego inicjator – Plastyk Miasta Marek Iwiński.

Źródło: Urząd Miejski w Bydgoszczy

Previous Bydgoszcz skąpana w kwiatach
Next Tomasz Wojciekiewicz z Medalem Prezydenta

Może to Ci się spodoba

Stop. Agresji Drogowej. Widzisz? Reaguj – każdy może pomóc w walce z piratami drogowymi

Od sierpnia 2014 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie funkcjonuje  Nieetatowy Zespół do Zwalczania Agresywnych Zachowań na Drogach. W skład Zespołu działającego wchodzą zarówno policjanci z wydziału ruchu drogowego

Metody pielęgnacji karoserii samochodowej

Możesz uatrakcyjnić swój samochód wykonując proste czynności, które są niedrogie i łatwe. Nawet pojazd, który ma już wiele lat, nadal będzie wyglądał świetnie, jeśli będzie utrzymywany w czystości. Istnieje wiele

Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa

Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali  amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Wczoraj przypadała  226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników

Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź