Jak mądrze wspierać osobę uzależnioną od alkoholu?

Jak mądrze wspierać osobę uzależnioną od alkoholu?

Alkoholizm to nie tylko jedno z najczęściej spotykanych uzależnień. Mówiąc o nim zawsze należy podkreślać to, że jest to również przykład uzależnienia niesłusznie bagatelizowanego. I choć mija czas, a my wiemy coraz więcej na jego temat, nadal często spotykamy się z silnymi stereotypami utrudniającymi chorym podjęcie decyzji o tym, aby zacząć leczenie. Jak zatem naprawdę wygląda terapia w przypadku uzależnienia i od czego najlepiej jest ją rozpocząć?

Zanim zacznie się leczenie

Gdy w grę wchodzi terapia uzależnień nie sposób nie zgodzić się z tym, że kluczowe znaczenie wydaje się mieć chęć samego chorego, aby podjąć się leczenia. Ten musi być nie tylko zdeterminowany, ale i przeświadczony o tym, że ma do czynienia z krokiem naprawdę słusznym. Niestety, wychodzenie z nałogu nie jest proste. Nie ma mowy o cudownej metodzie, która pozwoli na uporanie się z nim raz na zawsze.

Najtrudniejszy wydaje się pierwszy krok. Tu też najsilniej działają stereotypy, z którymi nadal nie walczymy ze szczególnym zaangażowaniem. Często można przecież usłyszeć, że alkoholik jest osobą pochodzącą z marginesu społecznego, a przecież uzależnienie nie jest wcale obce osobom o dobrej sytuacji materialnej, często zajmującym ważne, prestiżowe stanowiska. Przed podjęciem leczenia niejednokrotnie powstrzymuje więc nie tylko wyparcie, ale i wstyd przed najbliższymi. Bardzo często więc chęć leczenia daje o sobie znać dopiero wówczas, gdy chory znajduje się na dnie, przeżywa brutalne zderzenie z rzeczywistością i zyskuje świadomość tego, że staje przed problemem znacznie poważniejszym niż początkowo mu się to wydawało.

Czy alkoholika można przekonać do leczenia?

Choć wiele mówi się o znaczeniu wsparcia najbliższych w terapii alkoholowej, należy liczyć się z tym, że osoby najbliższe niejednokrotnie popełniają poważne błędy nie pozostające bez wpływu na chęć podjęcia leczenia. Niemal instynktownie sięga się przecież po metodę kija i marchewki żonglując groźbami oraz próbami łagodzenia sytuacji tak, aby w oczach najbliższych nie prezentowała się ona aż tak źle. Niestety, takie podejście bardzo rzadko przynosi spodziewane rezultaty. Tuszowanie skutków, jakie pociąga za sobą spożywanie alkoholu przez osobę najbliższą, nie prowadzi do zrozumienia przez nią powagi sytuacji. Przeciwnie, bardzo często skutkuje jedynie poczuciem bezkarności. Osoby uzależnione są w pewien sposób chronione przez najbliższych, a tym samym często nie uświadamiają sobie tego, jak destrukcyjny wpływ na nich i otoczenie ma picie.

Mądre pomaganie

Jak zatem pomagać alkoholikowi w mądry sposób? Trudno polemizować z osobami przekonującymi nas, że w pewnych okolicznościach to właśnie brak pomocy okazuje się najcenniejszym wsparciem. Osoby uzależnione muszą mieć świadomość tego, że jej nałóg wiąże się z poważnymi skutkami. Czasem muszą przy tym przekonać się o tym w najbardziej brutalny sposób, jaki tylko istnieje. Oczywiście, brak tendencji do tuszowania potknięć alkoholika nie zawsze jest odbierany we właściwy sposób, a wiele osób obawia się choćby tego, że zostanie niewłaściwie odebrany przez sąsiadów. Trudno jednak wskazać skuteczniejszą metodę pomocy.

Terapeuci często podkreślają, że najgorszym, co najbliżsi mogą zrobić dla alkoholika są groźby bez pokrycia. Jeśli więc grozi się odejściem chcąc przekonać alkoholika do leczenia, a ma się świadomość tego, że nie będzie się w stanie tej groźby zrealizować, należy natychmiast zaprzestać tej praktyki. Warto zresztą pamiętać, że odejście bliskiej osoby wcale nie jest stuprocentowym gwarantem zakończonej powodzeniem walki z nałogiem.

Leczenie alkoholika – od czego zacząć?

Alkoholik, który zdecydował się na podjęcie leczenia, pierwsze swoje kroki powinien skierować do jednego z ośrodków zajmujących się leczeniem uzależnień alkoholowych. Może być to zarówno placówka państwowa, jak i ośrodek prywatny. Leczenie prowadzone w ośrodkach państwowych jest bezpłatne, nie można jednak podjąć go bez uzyskania skierowania od lekarza. Prywatny ośrodek terapii uzależnień nie wprowadza tego rodzaju ograniczeń. Można udać się do niego w każdej chwili, a wiele z nich jest otwartych przez całą dobę.

Jak wygląda terapia

Pierwszym etapem leczenia niezmiennie pozostaje detoks, a więc oczyszczenie organizmu po to, aby pozbyć się fizycznych objawów uzależnienia. Właściwa terapia nie może więc rozpocząć się tak długo, jak długo nie zakończono detoksu. Przeważnie w początkowej fazie koncentruje się ona na uświadomieniu alkoholikowi, jak poważne jest jego uzależnienie i w jaki sposób wpływa na otoczenie. Dopiero później nauka obejmuje też nowe schematy postępowania.

Previous Jak rozpoznać zużyte opony? 6 wskazówek
Next 10 najczęstszych błędów popełnianych przez Polaków podczas urządzania mieszkań i domów

Może to Ci się spodoba

Sprawca brutalnego rozboju został zatrzymany przez krakowskich policjantów

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali sprawcę rozboju do jakiego doszło pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas na wracającego po pracy do domu kierowcę MPK napadł mężczyzna. Usłyszał

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

Jak zrobić oczko wodne z wodospadem?

Wykonanie oczka wodnego z wodospadem własnymi rękami jest dość łatwe – potrzebujesz tylko trzech głównych elementów: zbiornika magazynowego, pompy i zasilacza. A nawet najmniejszy wodospad, umiejętnie wpisany w krajobraz letniego

Dzień otwarty w komendzie w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”

4 lipca 2017 roku dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie odwiedziły Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Akcja odbyła się w ramach kampanii organizowanej pod patronatem Pana

Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się  w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował  Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup

Kolejne estetyczne zmiany na ul. Nowogrodzkiej

Trwa remont wiekowej kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 4. To już kolejny budynek, którego estetyczna elewacja będzie zdobić północna pierzeję odnawianej ulicy. Na ten rok zaplanowana została również wymiana chodników po

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź