Dlaczego elektrolity są takie ważne dla organizmu?
W okresie lata szczególnie ważną kwestią jest regularne nawadnianie organizmu. Aby wszystkie organy mogły prawidłowo funkcjonować niezbędne są elektrolity, ich niedobór może być naprawdę groźny dla zdrowia. Elektrolity to nic innego jak jony soli, które znajdują się między innymi w osoczu, krwi, płynach tkankowych. Dzięki nim wszystkie procesy w organizmie człowieka mogą przebiegać prawidłowo. Ponadto wspomagają ogólną pracę mózgu, mięśni i pozostałych organów. Poza tym elektrolity pozwalają na prawidłowe przewodzenie impulsów elektrycznych za pośrednictwem neuronów do innych komórek.
Rola elektrolitów w organizmie
Najważniejszymi elektrolitami są sód, wapń, potas i magnez, wszystkie spełniają swoją określoną z góry rolę. Na przykład sód jest odpowiedzialny za właściwy poziom nawodnienia całego organizmu, jest kationem. W procesie przewodzenia poszczególnych impulsów elektrycznych w neuronach bierze natomiast udział wapń. Jednocześnie odpowiada za ich prawidłową regulację. Magnez zapewnia prawidłowy rytm pracy układów nerwowego i mięśniowego, bierze również udział w przebiegu procesów metabolicznych. Swoją rolę ma także potas, jest odpowiedzialny za wspomaganie utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, oraz aktywnie wspiera pracę serca i poszczególnych mięśni. Poza wspomnianymi powyżej do grupy elektrolitów zalicza się chlorki, czyli aniony pełniące funkcję zachowywania równowagi kwasowo-zasadowej. Wspomaga również proces produkcji kwasu solnego w żołądku. Ciekawe informacje można pozyskać ze strony kwartet-bakels.pl.
Objawy i skutki nieprawidłowego stężenia elektrolitów
Organizm, który ma niedobór elektrolitów nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, a o utratę tych składników nie jest trudno. Wystarczy kilka upalnych dni, kiedy człowiek wydziela większe ilości potu, w ten sposób z organizmu wydostają się duże ilości elektrolitów prowadząc do ich niedoboru. Podobnie może się zdarzyć w przypadku większego wysiłku fizycznego. Elektrolity wydalane są organizmu również podczas infekcji wirusowych i w przebiegu innych chorób. Wśród objawów znajdują się między innymi skurcze mięśni, obrzęki, nudności, bóle głowy, czy biegunki i zaparcia. Pojawia się także zmęczenie, senność i ogólne osłabienie. Na szczęście wszelkie braki można na spokojnie uzupełnić, ważne aby zrobić to możliwie najszybciej. Poszukując więcej ciekawych podpowiedzi z zakresu urody i zdrowia warto odwiedzić stronę kwartet-bakels.pl. Wiedza na ten temat jest bardzo potrzebna, dlatego jej zgłębianie jest dobrym krokiem w kierunku lepszego samopoczucia.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!