Bydgoskie teatry zapraszają najmłodszych
Teatr Kameralny oraz Teatr Polski w Bydgoszczy zapraszają najmłodszych mieszkańców na spektakle dla dzieci. Jeszcze w styczniu można obejrzeć takie spektakle, jak: „Adonis ma gościa”, „Pchła Szachrajka”, „Proszę słonia” i – premierowo – „Czerwony Kapturek”.
Tear Kameralny: Adonis ma gościa
Co to jest wolność? Jak rodzi się przyjaźń? Czy różnice powinny nas dzielić, czy łączyć?
W pięknym spektaklu pełnym muzyki, zabawy, kolorów i przekomarzania się, widzowie mają okazję poznać odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Adonis, chcąc – nie chcąc, przyjmuje niespodziewanego gościa. Węgiel, różniący się od tytułowego bohatera jak noc od dnia, opowiada mu o nieznanym świecie i rozbudza tęsknotę za tym, co nowe i – wydawałoby się – nieosiągalne. Z początkowej wzajemnej niechęci niespodziewanie rodzi się przyjaźń, która daje odwagę i pozwala przenosić góry.
Sztuka autorstwa Freda Apke w reżyserii Jakuba Szydłowskiego i Rafała Supińskiego będzie niezwykłym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Opowieść angażuje i zachęca do aktywnego udziału w spektaklu. Wszystkie pytania, na które próbują sobie odpowiedzieć Adonis i Węgiel, kierowane są również w stronę widzów. Twórcy poruszają temat samodzielności, otwartości i przełamywania barier z humorem, energią i polotem. Zwłaszcza z polotem, bo właśnie o lot tu chodzi – rozpostarcie skrzydeł i wiarę we własne możliwości.
Adonis i Węgiel pokazują nam, że istnieje wiele rodzajów piękna. Nie ma sensu stroić się w cudze piórka i udawać kogoś, kim się nie jest. A właśnie – kim właściwie jest Adonis? Kim jego gość? Tego dowiecie się podczas spektaklu.
Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5+ i ich opiekunów oraz grup przedszkolnych i początkowych klas szkolnych. Spektakl będzie można obejrzeć od 20 do 23 stycznia.
Teatr Polski Bydgoszcz: Pchła Szachrajka
Pchła Szachrajka w reżyserii Łukasza Gajdzisa to niezwykle barwna pozycja w repertuarze Teatru Polskiego. Aktorzy, wykorzystując znakomity tekst Jana Brzechwy, wprowadzają najmłodszą widownię w bajkowy świat oparty na nieposkromionej wyobraźni. To właśnie tutaj przesunięcie kartonowego pudełka w mgnieniu oka pozwala dostać się do magicznej rzeczywistości, w której zwykła łyżka może przemienić się w miecz, a pchła osiągnąć rozmiary słonia.
Inteligenta, pełna humoru opowieść staje się niezwykle angażująca, co można dostrzec obserwując wypieki powstające na twarzach najbardziej wymagającej publiczności. Co więcej, wyzwanie podjęte przez świetne trio aktorskie (Małgorzata Witkowska, Paweł L. Gilewski i Marcin Zawodziński) będzie uciechą również dla rodziców, których perypetie małego stworzonka oczarują ponownie.
„Pchła Szachrajka” wskoczy ponownie na bydgoską scenę 22 i 23 stycznia.
Uwaga! W spektaklu wykorzystywany jest stroboskop.
Teatr Kameralny: Proszę słonia!
Spektakl „Proszę słonia!” to adaptacja Arkadiusza Klucznika na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna o tym samym tytule.
Historia opowiada o kilkuletnim chłopcu, Piniu, który jest najmniejszy w swojej klasie. Przysparza to zmartwień jego rodzicom, którzy codziennie podają mu garść witamin po to, żeby urósł. Tabletki, zamiast trafiać do Pinia, znikają w trąbie porcelanowego słonia Dominika. Witaminy na wzrost działają zaskakująco sprawnie, lecz zamiast rosnącego chłopca, rodzice mają w domu słonia, który nie przestaje rosnąć. Witaminy mają jeszcze jeden skutek – słoń Dominik zaczyna mówić i poruszać się! Tak wyjątkowy okaz spotyka się z olbrzymim zainteresowaniem wszelkich kolekcjonerów oraz niewybrednych złodziei, co prowadzi do różnych zaskakujących przygód.
Sztuka jest realizowana w konwencji teatru lalek. Aktorzy występują także w żywym planie, a jednym z bardziej wyrazistych elementów kostiumów są charakterystyczne półmaski groteskowe.
Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5+ i ich opiekunów oraz grup przedszkolnych i początkowych klas szkolnych.
Teatr zaprasza na Grodzką od 27 do 30 stycznia. Bilety tutaj.
Teatr Polski: Czerwony Kapturek (premiera!)
„Czerwony Kapturek” to muzyczna opowieść o dziewczynce podróżującej przez las do swojej chorej babci, gdzie spotyka głodnego i przebiegłego wilka.
Ludowa baśń doczekała się niezliczonych wersji, jednak najczęściej interpretowano ją jako ostrzeżenie przed zagrożeniami czającymi się w obcym świecie. Twórcy bydgoskiego przedstawienia pozostają z dala od archaicznej wizji wychowawczej i zbędnego moralizatorstwa. W muzycznej oprawie spektakl przybierze kształt dynamicznej i przewrotnej opowieści o strachu i odważnym stawianiu mu czoła. To również opowieść o bezinteresownej pomocy i o dobru, które ostatecznie zawsze wygra ze złem. Tekst wzbogacony został o zabawne piosenki, które będą atrakcyjne dla całych rodzin, nauczycieli i pedagogów.
Premiera odbędzie się 28 stycznia o godz. 18:00. Kolejne spektakle – 29 i 30 stycznia.
Źródło: Urząd Miejski w Bydgoszczy
Może to Ci się spodoba
Spektakl dla najmłodszych
Teatr Polski zaprasza małych widzów na wyjątkową podróż do świata teatru. 18 i 19 maja w Młynach Rothera odbędzie się spektakl, który powstał z myślą o tych najmłodszych odbiorcach –
Warsztaty muzyczne z Adamem Sztabą
Chcesz przeżyć ciekawą muzyczną przygodę? Filharmonia Pomorska zaprasza do udziału w warsztatach orkiestrowo – wokalnych „Orchestra 4Young”. W dniach 24 – 27 stycznia 2022 Adam Sztaba poprowadzi orkiestrę złożoną z
Biblioteka zbiera wspomnienia
13 grudnia 2021 roku minie 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy chce uczcić tę datę – rozpoczyna akcję zbierania
Bydgoski Festiwal Muzyczny 2021
W najbliższy piątkowy wieczór – 17 września – w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej zabrzmi uroczysta fanfara inaugurująca 59. edycję Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Zapraszamy na 9 skontrastowanych koncertów, realizujących ideę tytułu
Festiwal Prapremier 2021
Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na tegoroczny Festiwal Prapremier, który odbędzie się w dniach 1 października – 4 grudnia. To będzie zupełnie inna odsłona festiwalu, który bydgoszczanie (i nie tylko)
Internauci czytają coraz więcej książek
Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!