Jak uchronić dziecko przed alkoholikiem?
Dziecko dorastające z nadużywającym rodzicem to powszechny problem w każdym kraju. Raport SAMHSA szacuje, że 8,7 miliona dzieci w wieku poniżej 17 lat żyje z rodzicami, którzy w ostatnim roku nadużywali substancji. Jest to fakt znaczący dla rozwoju jednostki i rodziny, a także dla kształtowania się społeczeństw. Przeanalizowano wpływ nadużywających ojców na rozwój dzieci.
Od poczęcia
Powszechnie wiadomo, że spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży może być szkodliwe dla płodu. Nie wiadomo, czy spożywanie alkoholu przez mężczyzn może mieć wpływ na rozwój poczętego przez nich dziecka. Okazuje się, że tak.
Badania wykazują, że u dzieci urodzonych przez mężczyzn, którzy nadużywali alkoholu, mogą wystąpić deficyty w rozwoju mózgu. Problem ten występuje najczęściej u chłopców. Choroba alkoholowa ojca może powodować zakłócenia w rozwoju płodu. Mają one negatywny wpływ na rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny. Sprawdź leczenie alkoholizmu.
Mężczyźni, którzy nadużywają alkoholu i dostrzegają ten problem, często twierdzą, że ich picie nie szkodzi nikomu poza nimi. Okazuje się, że nawet niemowlęta reagują negatywnie na alkoholizm rodziców, depresję i inne problemy.
Naukowcy z University at Buffalo’s Research Institute on Addictions (RIA) badali rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci, których ojcowie nadużywają alkoholu. Rozwój dzieci był monitorowany w wieku 12-18 i 24 miesięcy. Okazało się, że niemowlęta, które wychowywały się w rodzinach z nadużywającymi alkoholu ojcami, są bardziej uparte w wieku 12 miesięcy i trudniej przyswajają normy i wartości w wieku 18 miesięcy.
Wyniki te są poparte innymi badaniami, które pokazują, jak znaczący wpływ na rozwój dziecka ma nadużywanie alkoholu przez ojców. Chłopcy, których ojcowie piją nałogowo lub ryzykownie, mają problemy z rozwojem samokontroli. Może to być widoczne już w wieku przedszkolnym. Chodzi tu o trudności w kontrolowaniu impulsów, samokontroli, regulacji emocji oraz jasnego i świadomego wyrażania emocji. Tego dzieci uczą się w młodym wieku. Problemy z samoregulacją mogą prowadzić w przyszłości do problemów behawioralnych lub uzależnień.
Inne psychologiczne skutki nadużywania alkoholu przez rodziców to poczucie winy, niepokój, dezorientacja, gniew i depresja u dzieci.
Poczucie winy
Dzieci, których rodzice dużo piją, często obwiniają swoich rodziców. Wierzą, że ich ojciec nie piłby, gdyby byli inni niż oni. Chociaż jest to prawda, dzieciom trudno jest dostrzec prawdę.
Lęk
Dzieci, które żyją z pijanym ojcem, mogą martwić się o przyszłość i o to, co przyniesie kolejny dzień. Życie z kimś, kto nadużywa substancji, może powodować niepewność i nieprzewidywalność. Jeśli dochodzi do emocjonalnego lub fizycznego znęcania się, dzieci mogą odczuwać większy niepokój.
Zażenowanie
Nadmierne picie alkoholu przez rodziców może często stać się rodzinnym sekretem. Dzieci często wstydzą się nawyków alkoholowych swoich rodziców i czują, że nie mogą o tym rozmawiać z innymi. Wstydzą się swoich rodziców i starają się unikać ich w swoim życiu.
Złość
Złość może być mechanizmem obronnym dzieci, które żyją z ojcami dopuszczającymi się przemocy. Gniew i bunt są wygodniejsze niż radzenie sobie z lękiem i chaosem. Dzieci mogą czuć złość na swojego ojca lub na niepijącego rodzica, który nie zrobił więcej, aby je chronić.
Jedno z badań wykazało, że nadużywanie alkoholu przez ojców jest bezpośrednio związane z problemami z gniewem u dzieci.
Chaos
Dzieci potrzebują porządku i przewidywalności w życiu, aby dobrze się rozwijać. Dzieci, które żyją z osobami uzależnionymi nie są w stanie przewidzieć przyszłości, co może prowadzić do tego, że czują się w ciągłym zagrożeniu.
Depresja
Dzieci, których ojcowie nadużywają alkoholu, często czują się odizolowane i samotne, nawet jeśli mają rodzeństwo. Często uważają, że nikt nie rozumie i nie przejmuje się ich uczuciami. Depresja może być skutkiem smutku i niepokoju.
Badania pokazują, że dzieci alkoholików są bardziej narażone na rozwój zaburzeń lękowych i tej choroby. Są one również bardziej prawdopodobne, że mają niską samoocenę, fobie społeczne, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i lęk separacyjny.
Budowanie bliskich związków może być trudne
Dzieci często wierzą, że wszyscy są tacy sami, ponieważ ojcowie nadużywający alkoholu mogą nie być godni zaufania. Wiele razy się zawiodły i teraz nie potrafią zaufać innym i sobie. Z tego powodu często niechętnie nawiązują relacje z innymi.
Jak nadużywanie alkoholu może wpływać na wychowanie
Nadużywanie alkoholu może mieć również wpływ na umiejętności rodzicielskie ojca. Badanie RIA wykazało, że ojcowie niemowląt, którzy piją alkohol, mają mniejszy kontakt ze swoimi dziećmi, wykazują mniejsze zaangażowanie, wykazują więcej negatywnych emocji i zgłaszają szybkie zmiany i reakcje w zachowaniu swoich dzieci. Nadużywanie alkoholu może również powodować, że ojcowie nie są w stanie zrozumieć i odpowiedzieć na potrzeby swoich dzieci, jak również nie są w stanie odczytać ich zachowania.
Alkoholizm nie jest jedynym problemem, z którym boryka się rodzina. Niejednokrotnie piciu towarzyszy depresja i współuzależnienie, co jeszcze bardziej obniża umiejętności wychowawcze obojga rodziców.
Może to Ci się spodoba
Piece na pelety. Czy jest to dobra opcja?
Popularność ekologicznych kominków na pellet wzrosła w Europie w ciągu ostatnich kilku lat. Mają one bardzo wysoką sprawność spalania, co sprawia, że dwutlenek węgla nie jest uwalniany do atmosfery. Dzięki
Profesjonalny gramofon – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Gramofony i odtwarzane na nich płyty są znowu bardzo popularne. Nawet muzycy współcześni powracają do zapisywania swojej twórczości na winylach. Coraz więcej osób decyduje się na zakup gramofonu używanego lub nowego. Jeśli rozważamy
Piękny sztuczny trawnik
Wczesna wiosna to czas, kiedy sporo osób zaczyna organizować przestrzeń wokół swojego domu i podejmować prace związane z ogrodnictwem. To właśnie wtedy w Polakach budzi się zapał do sadzenia roślin
Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych
28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,
Pomysł na kominek do salonu: Aranżacje obudowy kominka
Wiele osób, które budują swoje domy, nie wyobraża sobie swojego salonu bez kominka. Często jest to realizacja długo skrywanych marzeń, które w końcu się spełniają. Oczywistym wyborem jest kominek, ale
Spotkanie robocze dotyczące przygotowań Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO
Dzisiaj (27.03.br.) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli służb zaangażowanych w przygotowanie Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. 41 Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbędzie się
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!