600 tys. dolarów za bydgoską monetę?
Już jutro (15.01) w Nowym Jorku rozpocznie się licytacja wyjątkowej monety z bydgoskim rodowodem. Cena wywoławcza to 180 tys. dolarów! „To wyjątkowa polska piękność” – czytamy na stronie Stacks & Bowers Galleries, gdzie odbędzie się licytacja. Według szacunków jej cena może osiągnąć przedział między 300 a 600 tys. dolarów.
Przedmiotem licytacji jest bydgoska 80-dukatówka, wybita w złocie w 1621 roku w mennicy bydgoskiej. Waży 282,84 g, a jej średnica to 69 mm. Jest koloru miodowo-złotego, na krawędziach opalizuje pomarańczowymi odcieniami.
Nie jest to jednak legendarna studukatówka. Wyjaśnia to Krzysztof Jarzęcki z Pracowni Numizmatyki w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy:
– Aby sprawdzić nominał, podaną masę 282,84 g dzielimy przez teoretyczną masę dukata 3,50 g. Otrzymany wynik to 80,81. Jest to, więc moneta 80-dukatowa. Co ciekawe, wykonano ją za pomocą tych samych stempli, co studukatówkę. Pod względem wizualnym różni się od niej tylko grubością.
Jak to możliwe, że bydgoscy mincerzy użyli stempli studukatówki a wybili monetę o prawie 70 gramów lżejszą od planowanej? Czy to zamierzone oszustwo?
– Nic z tych rzeczy, bo jej produkcja przebiegała pod bacznym okiem władz – opowiada dalej Jarzęcki. – Trochę gorzej dla ludzi, którzy się nią posługiwali, bo przecież nie widnieje na niej nominał. Wprawdzie był to problem nielicznych, bo jedna taka moneta to spory majątek, ale zawsze problem. Pomysłowość ludzka szybko sobie z tym poradziła. Na monetach w polu obok portretu króla wydrapywano cyfry arabskie lub rzymskie oznaczające nominał, żeby przy każdym użyciu jej nie ważyć.
Monety tak wysokich nominałów były rzadko spotykane. Wiadomo o istnieniu kilkunastu studukatówek. Osiemdziesięciodukatówek było nieco więcej. Były na tyle rzadkie, że można prześledzić ich „rodowód” od wybicia do dziś. Ciekawostką jest, że jednym z właścicieli monety, która będzie licytowana w nowojorskim domu aukcyjnym, był Julian Ursyn Niemcewicz i najpewniej za jego sprawą trafiła do Ameryki. Powód, dla którego nie znamy dokładnej liczby tych monet jest prosty: obawa przed złodziejami.
Warto wiedzieć, że w chwili wybicia tych monet, mennica bydgoska działała zaledwie od 20 lat. W latach 1627–1644 i 1677–1679 był to jedyny taki zakład w Koronie Polskiej. W 1621 r. wybito w niej największą i najwartościowszą monetę doby staropolskiej. Prawo bicia monet Bydgoszcz uzyskała na mocy przywileju lokacyjnego z 19 kwietnia 1346 roku.
Licytacja w Nowym Jorku rozpoczyna się 15 stycznia o godz. 0:30 czasu polskiego.
Źródło: Urząd Miejski w Bydgoszczy
Może to Ci się spodoba
Stop. Agresji Drogowej. Widzisz? Reaguj – każdy może pomóc w walce z piratami drogowymi
Od sierpnia 2014 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie funkcjonuje Nieetatowy Zespół do Zwalczania Agresywnych Zachowań na Drogach. W skład Zespołu działającego wchodzą zarówno policjanci z wydziału ruchu drogowego
Policjant w drodze do pracy zatrzymał nietrzeźwego kierowcę
Funkcjonariusz ogniwa patrolowego, pełniący na co dzień służbę w Komisariacie Policji w Dobczycach, w drodze do pracy, uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. 32-latek za kółkiem samochodu stwarzał zagrożenie dla innych
Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową
W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.
Energia dla domu – jaką ofertę wybrać?
Energia dla domu to niezwykle istotna kwestia, szczególnie w dobie rosnącej inflacji. Jeżeli szukasz informacji, jak zaoszczędzić na dostawie prądu do Twojego domu i jaka oferta będzie w Twoim przypadku najkorzystniejsza, czytaj
3 proste kroki do zarabiania, łatwiejsze niż zamawianie Ubera
Nawet 80% polskiego społeczeństwa ma obawy, że w obliczu stale rosnącej inflacji, ich podstawowe wynagrodzenie nie wystarczy do życia na oczekiwanym poziomie. A co gdyby w 3 prostych krokach, bez
Jak sprawić, by meble były bezpieczne dla dzieci?
Często jesteśmy zdezorientowani, jeśli chodzi o meble do pokoju dziecięcego. Kusi nas wybór nowoczesnych, minimalistycznych mebli, ale mamy też możliwość wyboru designerskich kształtów i różnorodnej kolorystyki. To dobra rzecz dla
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!